Plastik nie taki fantastik.

Ostatnio w sieci zrobiło się glosno o plastikowych reklamówka. Bardzo mnie to cieszy, bo nadal  sa ludzie, którzy je naduzywaja! ...


Ostatnio w sieci zrobiło się glosno o plastikowych reklamówka. Bardzo mnie to cieszy, bo nadal sa ludzie, którzy je naduzywaja! Jak mozna z nimi przesadzić? Na przykład pakując do nich dwie marchewki, zeby przypadkiem… nawet nie wiem co, albo jedna cytrynę, bo lepiej się nosi. 
Kompletnie nie rozumiem pakowania rzeczy do reklamówki, kiedy jest ich zaledwie kilka i mozna bez problemu upchnąć je do torebki, plecaka lub zwyczajnie chwile poniesć w rekach.
Niestety, mimo iz Unia Europejska chce wycofać cienkie torebki foliowe, to te grubsze nadal beda w użytku. Mam wrażenie, ze nie do końca rozwiaze to problem. Dlaczego nie obniżyć kosztów toreb materiałowych lub z recyklingu i całkowicie zrezygnować z plastiku? Polacy, na tle calej Unii sa na czele listy dotyczącej zużywania plastikowych toreb. Sami mieszkańcy Unii zuzywaja ich rocznie ok. 8 MILIARDÓW! Czy to nie jest przerazajace, szczególnie, ze rozkladaja się one latami, długimi latami i sa trujące dla środowiska?
dluzszego czasu staram się ich nie używać. Korzystam za to z bawełnianych toreb oraz toreb z recyklingu. Duzo się mówi o tym, jak długo się one rozkladaja. Mimo wszystko,

Co zamiast plastiku?
Tutaj alternatywy nie sa takie oczywiste. Dlaczego? Uwaga, torby papierowe w ogóle nie sa takie eco, za jakie się je uwaza. Poszukując informacji o ich dostawcach, natrafiłam na kilka stron opisujących ich produkcje. Nie chodzi juz tutaj tylko o biedne drzewa. Oczywiście, szybciej się rozkladaja w porównaniu do plastiku, a ich surowy wygląd staje się teraz modny. Niestety, ich produkcja zostawia ogromny slad węglowy. Drewno musi wyschnąć, pozniej jest poddawane obróbce, w czasie której zuzywaja się tysiące litrów wody! To raczej nie jest eko. Dodatkowo torby papierowe nie sa, w wiekszosci przypadków, WIELOrazowe. Jeśli zalezy nam na ratowaniu drzew, to warto wybierać papier z recyklingu, nie tylko ten do drukarki, ale rowniez toaletowy, czy tez ręczniki papierowe. Ja sama tak robię. Oczywiście, kupuje tez gazety, ale powoli przerzucam się na on-line prenumeraty. Staram się tez wybierać torby papierowe, które pochodzą z recyklingu (posiadające tez odpowiednie certyfikaty) i staram się je maksymalnie zuzyć.
A co z torbami bawełnianymi? Z decydowanie wole te opcje. Dodatkowo posiadając maszynę do szycia mogę stworzyć taka torbę, jaka chce. To nie jest trudne. Sami możemy przerobić spodnie, bluzkę, a nawet koc. Warto probowac i dobre tkaniny, spodnie z dziurami, poplamione bluzki, zbierać zamiast wyrzucać. Zdecydowanie jest to najbardziej eko rzecz do noszenia.
W następnym poscie przedstawie Wam kilka sposobów na uszycie torby z recyklingu. :)
Pamiętaj, ze kazdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko i za to, co zostawi po sobie. Postaraj się zostawić, jak najmniej zlego. Jest tyle alternatyw, nie trzeba być ,,eko swirem‘‘, aby troszczyć sie o przyszlosć następnych pokoleń. Wystarczy chcieć.

A czego Ty używasz do transportowania zakupów ze sklepu do domu?

Milego dnia :)

Inne, podobne posty

0 komentarze