środa, 29 marca 2017

Plastik nie taki fantastik.


Ostatnio w sieci zrobiło się głośno o plastikowych reklamówka. Bardzo mnie to cieszy, bo nadal są ludzie, którzy je nadużywają! Jak można z nimi przesadzić? Na przykład pakując do nich dwie marchewki, żeby przypadkiem… nawet nie wiem co, albo jedna cytrynę, bo lepiej się nosi. 
Kompletnie nie rozumiem pakowania rzeczy do reklamówki, kiedy jest ich zaledwie kilka i można bez problemu upchnąć je do torebki, plecaka lub zwyczajnie chwile ponieść w rekach.
Niestety, mimo iż Unia Europejska chce wycofać cienkie torebki foliowe, to te grubsze nadal będą w użytku. Mam wrażenie, ze nie do końca rozwiąże to problem. Dlaczego nie obniżyć kosztów toreb materiałowych lub z recyklingu i całkowicie zrezygnować z plastiku? Polacy, na tle całej Unii as na czele listy dotyczącej zużywania plastikowych toreb. Sami mieszkańcy Unii zużywają ich rocznie ok. 8 MILIARDÓW! Czy to nie jest przerażające, szczególnie, ze rozkładają się one latami, długimi latami i są trujące dla środowiska?
dłuższego czasu staram się ich nie używać. Korzystam za to z bawełnianych toreb oraz toreb z recyklingu. Dużo się mówi o tym, jak długo się one rozkładają. 


Co zamiast plastiku?
Tutaj alternatywy nie są takie oczywiste. Dlaczego? Uwaga, torby papierowe w ogóle nie są takie eco, za jakie się je uważa. Poszukując informacji o ich dostawcach, natrafiłam na kilka stron opisujących ich produkcje. Nie chodzi już tutaj tylko o biedne drzewa. Oczywiście, szybciej się rozkładają w porównaniu do plastiku, a ich surowy wygląd staje się teraz modny. Niestety, ich produkcja zostawia ogromny ślad węglowy. Drewno musi wyschnąć, później jest poddawane obróbce, w czasie której zużywają się tysiące litrów wody! To raczej nie jest eko. Dodatkowo torby papierowe nie są, w większości przypadków, WIELOrazowe. Jeśli zależy nam na ratowaniu drzew, to warto wybierać papier z recyklingu, nie tylko ten do drukarki, ale również toaletowy, czy też ręczniki papierowe. Ja sama tak robię. Oczywiście, kupuję też gazety, ale powoli przerzucam się na online prenumeraty. Staram się tez wybierać torby papierowe, które pochodzą z recyklingu (posiadające tez odpowiednie certyfikaty) i staram się je maksymalnie zużyć.
A co z torbami bawełnianymi? Z decydowanie wolę tę opcję. Dodatkowo posiadając maszynę do szycia mogę stworzyć taka torbę, jaka chce. To nie jest trudne. Sami możemy przerobić spodnie, bluzkę, a nawet koc. Warto próbować i dobre tkaniny, spodnie z dziurami, poplamione bluzki, zbierać zamiast wyrzucać. Zdecydowanie jest to najbardziej eko rzecz do noszenia.

Pamiętaj, że każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko i za to, co zostawi po sobie. Staraj się, aby nawet torby papierowe trafiały do recyklingu, bo nawet najbardziej ekologiczne rozwiązanie może okazać się tym najgorszym, jeśli wyrzucisz je tam, gdzie nie jest jego miejsce. To my ludzie tworzymy śmieci, nawet szkło wyrzucone do lasu będzie śmieciem i nie ma żadnej przewagi nad plastikiem.
Postaraj się zostawić, jak najmniej złego. Jest tyle alternatyw, nie trzeba być eko świrem, aby troszczyć się o przyszłość następnych pokoleń. Wystarczy chcieć.

A czego Ty używasz do transportowania zakupów ze sklepu do domu?

Miłego dnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć

authorMam na imię Klaudia i od kilku lat mieszkam w Berlinie. Lubię pisać o mojej poplątanej codzienności i równie poplątanej rodzinie.
Więcej →Popularne posty