czwartek, 20 kwietnia 2017

Pierwsza pomoc w Niemczech.


Dzisiaj będzie trochę na poważnie. Dwa tygodnie temu zrobiłam kurs pierwszej pomocy z wyszczególnieniem na pierwszą pomoc udzielaną dzieciom. Zabierałam się za to dwa lata. I jestem z siebie dumna, że w końcu się za to wzięłam. Dzisiaj chcę się  skupić na prawie, ważnych numerach telefonów, gdzie znaleźć taki kurs( i mniej więcej jaka jest jego cena) oraz kilku ciekawostkach.

Mój kurs trwał 8 godzin z trzema przerwami i kosztował 35 Euro. Zorganizowany był on przez Czerwony Krzyż, który robi takie kursy kilka razy w tygodniu. Moja grupa składała się z 13 osób. Pierwsze dwie godziny dotyczyły prawa, ważnych numerów telefonów w Niemczech i przypomnienia sobie pozycji bocznej ustalonej. Część z tych zadań wykonywaliśmy w grupie. Momentami bywało wesoło. Ćwiczenie reanimacji na dziecku, noworodku i dorosłym, odgrywanie scenek, posługiwanie się plastrem i bandażem oraz godzina teorii poświęcona na nasze pytania. Na koniec była mała powtórka, dostałam certyfikat i książkę o pierwszej pomocy, która zawiera nowe podstawy prawne i zasady udzielania pierwszej pomocy.

Prawo

Na kursie zostałam poinformowana, że prawnie nie jesteśmy zobowiązani do udzielenia bezpośredniej pomocy poszkodowanemu, ale musimy powiadomić odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji. Nie mogę nigdzie znaleźć tej informacji, dlatego napiszę o tym, co znalazłam. W Niemczech każdy prawnie jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (np. jeśli udzielenie pomocy może prowadzić do zagrożenia życia osoby pomagającej). Każdy, kto działa w dobrej wierze, nie może być poniesiony do odpowiedzialności karnej. Pomóc innym ludziom, którzy znajdują się w sytuacji zagrażającej życie, jest oczywistością.

Ważne telefony w Niemczech

112 - numer alarmowy obowiązujący w Unii Europejskiej. Dzwoniąc na ten numer należy podać następujące informacje : gdzie potrzebna jest pomoc, co się stało, ilu jest poszkodowanych oraz w jakim są stanie. Nie jest ważne podawanie danych osobowych.

110 - numer policyjny

030 19240 (Berlin) - Giftnotruf, Centrum Toksykologii, numer w razie zatrucia lub otrucia; numer, na który możemy zadzwonić, aby dowiedzieć się m.in. czy rośliny znajdujące się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania są trujące. Jeśli dojdzie do zatrucia, a nie ma, naszym zdaniem, potrzeby dzwonienia na 112, możemy zadzwonić tam, opisać sytuację (co zostało zjedzone/dotknięte, kiedy, w jakiej ilości, kto jest poszkodowanym) i otrzymać instrukcję postępowania w takim przypadku.
UWAGA! Każdy land ma swój Giftnotruf.
Jest pewna instrukcja -> numer kierunkowy landu + 19240 

116 117 - darmowy numer usług medycznych. Numer ten czynny jest całą dobę, jednak porady lekarskie przez telefon odbywają się w określonym czasie. Możemy wezwać lekarza na wizytę domową, kiedy sami nie z różnych powodów nie możemy udać się do naszego lekarza rodzinnego.
Dzwoniąc na ten numer możemy również dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa otwarta apteka lub lekarz, który aktualnie przyjmuje pacjentów. Koszt wizyty pokrywa kasa chorych. Niestety, nie ma pediatry, więc to, czy lekarz przyjedzie do dziecka zostanie postanowione po konsultacji telefonicznej. Zazwyczaj proszą, aby udać się z dzieckiem do szpitala.I drugie ,,niestety", to czas oczekiwania na taką wizytę. Może on wynosić nawet kilkanaście godzin. Ja osobiście najdłużej czekałam trzy godziny, więc nie jest źle.
030 0031 - numer usług medycznych w Berlinie plus link do strony KLIK

Jak znaleźć taki kurs 

Kurs pierwszej pomocy kosztuje zazwyczaj od 20 do 40 Euro. Jest wiele miejsc, które takie kursy organizują i bardzo łatwo je znaleźć. Oczywiście niezastąpiony jest w tym wujek Google. ;) Wystarczy wpisać ,,Erste-Hilfe-Kurs + Twoje miasto" Większość ośrodków ma swoje strony internetowe, na których można zarezerwować sobie udział w takim kursie. Są też różne rodzaje kursów pierwszej pomocy i ich długość też jest zróżnicowana. Mogą one trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, dlatego warto przeczytać na co się zapisujemy.  Są też kursy organizowane w weekendy oraz kursy dla rodziców.

Jak z językiem? Są też kursy po angielsku. Myślę, że jakby dobrze się poszukało, to w innych językach też można coś znaleźć. Niestety, polskiego szukałam i nie znalazłam. Nie było to problemem. Mój język niemiecki oficjalnie jest na poziomie B2+ i spokojnie wszystko zrozumiałam, więc nie ma się czego bać.
Przykładowy link do zapisu na kurs, który organizowany jest przez Czerwony Krzyż -> KLIK

Ciekawostki

W smartfonach już od dłuższego czasu można ustawić tzw. ,,informacje alarmowe". Jest to pomocne dla udzielających Tobie pomoc. Możesz wpisać tam Twoją grupę krwi, telefony do osób, z którymi w razie potrzeby można się skontaktować, Twój adres, informacje o alergiach, a nawet zaznaczyć, czy chcecie być dawcą narządów. Informacje alarmowe można sprawdzić bez odblokowania telefonu.Miłego dnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć

authorMam na imię Klaudia i od kilku lat mieszkam w Berlinie. Lubię pisać o mojej poplątanej codzienności i równie poplątanej rodzinie.
Więcej →Popularne posty