Wyspa Muzeów w Berlinie- Muzeum Pergamońskie

Widok na Starą Galerię Narodową. Poniedziałek uraczył nas piękną pogodą.  Jako zapalona miłośniczka historii, za podpowiedzią koleżanki,...

Widok na Starą Galerię Narodową.
Poniedziałek uraczył nas piękną pogodą.  Jako zapalona miłośniczka historii, za podpowiedzią koleżanki, postanowiłam udać się w końcu na Wyspę Muzeów. Znajduje się tam kilka muzeów, m.in. Muzeum Pergamońskie. O reszcie będą osobne posty.
Jest to zdecydowanie jedno z najsławniejszych muzeów w Berlinie. Znajduje się tam zrekonstruowany pergamoński ołtarz, brama Isztar, wiele greckich i rzymskich rzeźb, antyczne konstrukcje architektoniczne i wiele innych eksponatów. Ołtarz, tak jak i wystawa sztuki hellenistycznej, niestety pozostaje zamknięty dla zwiedzających aż do 2019 roku z powodu renowacji. Muzeum składa się z dwóch pięter. Na pierwszym znajdują się wymienione wcześniej eksponaty. Na drugim piętrze jest Muzeum Sztuki Islamskiej. Znajdują się tam ręcznie tkane dywany, jest też boazeria z Pokoju z Aleppo, przepiękny Mihrab z Kaszanu oraz niesamowita fasada pałacu Msztta.
Ceny biletów są różne. Kasa biletowa znajduje się wewnątrz budynku. Za jednorazowe wejście do muzeum trzeba zapłacić 12 Euro, bilet zniżkowy kosztuje 6 Euro, do 18 roku życia wejście do muzeum jest darmowe. Można kupić też bilet grupowy bądź bilet obejmujący wszystkie muzea na Wyspie, który kosztuje 18 Euro. Jest też możliwość zakupu trzydniowego biletu (tzw. Museum Pass Berlin-> klik ) oraz karnetu rocznego. Kupując bilet online można trochę zaoszczędzić.
Przy wejściu do Muzeum Pergamońskiego znajduje się sklepik pamiątkowy. Przy kasie można otrzymać słuchawki wraz ze specjalnym odtwarzaczem w różnych językach. Jest to bardzo pomocne, ponieważ przy eksponatach znajdują się numery, które pozwolą na odsłuchanie wykładu na ich temat. Przy ważniejszych eksponatach można usiąść i podziwiać. Dla matek z małymi dziećmi radzę wziąć nosidło lub chustę. Poruszanie się tam z wózkiem jest ciężkie.
Muzeum, w przeciwieństwie do większości innych, otwarte jest przez cały tydzień.
Miłośnicy historii spędzą w tym muzeum z pewnością kilka godzin. Dla laików zaś jest to niesamowite miejsce na odpoczynek i podziwianie historii, a przed fasadą Starej Galerii Narodowej można rozłożyć koc i spędzić mile czas.


Jak się tam dostać? 
Adres:
Am Kupfergraben 5
10178 Berlin (Mitte)

 METRO -  U6 Friedrichstr
POCIĄG- S1, S2 Friedrichstr., S3, S5, S7, S75, S9 Hackescher Markt
AUSTOBUS- 100, 147, 157, 200, 348
TRAMWAJ-  1, 2, 3, 4, 5, 6, 50, 53 
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć. 

Nie można się zgubić. Już od samej stacji są oznakowania pomocne w dojściu na Wyspę.

Z dziedzińca przed muzeami widać Katedrę.

Oficjalna strona Muzeum Pergamońskiego->  KLIK 

Jestem ciekawa, czy Wy odwiedziliście już któreś z muzeów?

Podobne posty

0 komentarze