niedziela, 24 czerwca 2018

Ciekawostki Bangladeszu I

Tym wpisem rozpoczynam dość nieregularny cykl ,,Ciekawostki Bangladeszu". Nieregularny z tego powodu, że informacje docierają do mnie z zewnątrz, a część z nich jest na tyle krótka, że jedno zdanie wyczerpuje temat. Postanowiłam go stworzyć, bo zauważyłam w czasie rozmowy z osobami, które mają podobny miks kulturowy w domu, że większość tych faktów nie była im znana. Mam nadzieję, że informacje te zainteresują większą grupę odbiorców i przy okazji zachęcą do poznania bliżej tego miejsca. Postaram się przybliżyć Ci ciekawostki nie tylko na temat samej kultury, czy historii, ale również na temat języka. 
Nie przedłużając, zapraszam! 

Pełna nazwa tego kraju to Ludowa Republika Bangladeszu.

W Bangladeszu jest ponad 2000 periodyków oraz gazet codziennych, chociaż analfabetyzm wynosi ok. 85%. Szczerze mówiąc dziwię się za każdym razem, jak to czytam, szczególnie zastanawiam się skąd małe gazety biorą finanse na działalność.

Nie wiem, czy wiesz, ale w kraju Tygrysa Bengalskiego doświadczysz 6 pór roku: grismo (lato), barsha (pora deszczowa), sharat (jesień), hemanto (pora chłodna), sheet (zima), and bashonto (wiosna). To tak, jak w Polsce. 

Niestety, kraj ten jest nawiedzany bardzo często klęskami żywiołowymi, co powoduje, że stanowiska archeologiczne często są niszczone, tak samo, jak cenne zabytki sprzed tysięcy lat. Są jednak miejsca, które mimo upływu czasu przeżywają wszystkie pory deszczowe i cieszą się zainteresowaniem turystów oraz samych Deshi (z beng. tubylec, krajan). Takim przykładem jest najstarsze, odkryte, miasto Mahasthangarh, które powstało ok. 3 tysięcy lat p.n.e. 

W Bangladeszu znajduje się największa delta rzeczna na świecie, w końcu jest tam aż 700 rzek. 
Cox's Bazar jest najdłuższą, naturalną, plażą.
Co jeszcze jest największe w jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata? Stolica. Dhaka zajmuje powierzchnię 385 km². Mieszka tam kilkanaście milionów ludzi, a szacuje się, że do 2025 roku będzie domem dla 25 milionów! Na jeden km² przypada ok. 46 TYSIĘCY osób. I potwierdzam, jest tam dość tłoczno. Miasto to nazywane jest również Miastem Meczetów


Teraz dość ciekawy fakt, szczególnie ze względu na to, że często Bangladesz nazywa się krajem trzeciego świata oraz na to, że w Dhace jest niesamowicie brudno. Kraj ten, jako pierwszy na świecie zakazał używania jednorazowych reklamówek. Brawo! Niestety, plastikowe reklamówki wielorazowe są nadal używane. Należy zwrócić uwagę, że jakby nie było źle, to recykling papieru widać na każdym kroku. Robiąc zakupy w aptece prawdopodobnie dostaniesz egzamin jakiegoś ucznia, który będzie odpowiednikiem jednorazówki. Nietrudno też znaleźć obrazy, czy też zeszyty stworzone z makulatury. 

Jak już jest mowa o zeszytach, to może napiszę jakąś ciekawostkę dotyczącą szkoły. Jeśli skończyłeś 15 lat i złapią Cię na oszukiwaniu w czasie pisania egzaminów, to masz pecha. Grozi Ci za to nawet kara pozbawienia wolności! Wyobrażasz sobie dzwonić do rodziców z posterunku, bo ściągałaś? Ja nie. 

Mimo ogromnej popularności krykieta, nie jest on sportem narodowym. Też byłam w szoku, a jak dowiedziałam się, że tym sportem jest kabaddi, to nie miałam żadnego pojęcia o tym, jak się w to gra. Najprościej pisząc - jest to gra w zbijaka bez piłki.  Lepiej niż ciocia Wikipedia zasad nie wyjaśnię, więc jeśli jesteś ciekawa szczegółów, to odsyłam Cię tutaj

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że dowiedziałaś się czegoś nowego i ten cykl Ci się spodoba. 
Ciekawa jestem, co Cię zaskoczyło. Napisz mi koniecznie w komentarzu. 

Życzę Ci udanej niedzieli.


Jeśli uważasz ten post za pomocny lub ciekawy, podziel się z nim proszę ze swoimi znajomymi. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz również jakiś znak po sobie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć

authorMam na imię Klaudia i od kilku lat mieszkam w Berlinie. Lubię pisać o mojej poplątanej codzienności i równie poplątanej rodzinie.
Więcej →Popularne posty