niedziela, 8 lipca 2018

Komunikacja miejska w Berlinie dla turystów.


Jeśli kiedykolwiek masz zamiar przyjechać do Berlina, dobrze jest się dowiedzieć, jak poruszać się po tym ogromnym mieście. Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla Ciebie pomocny. Prawda jest taka, że jeśli się nie mieszka tutaj na co dzień, to z pewnością to, jak rozbudowana jest komunikacja miejska może zachwycić. 10 linii metra, 22 trasy tramwajów i 149 tras autobusów. Nie mogę też pominąć informacji, że jest też transport wodny oraz pociągi regionalne. I do tego wszystkiego można kupić różne rodzaje biletów, które pozwolą nie tylko zaoszczędzić parę Euro, ale również na odpowiednich warunkach zabierać dodatkowych pasażerów. O tym wszystkim za chwilę.

Jak już pisałam komunikacja miejska składa się z metra, autobusów, tramwajów oraz statków. Nie wszystkie trasy działają całodobowo, jednak aż 8 na 10 linii metra działa całodobowo. Są też autobusy nocne oraz niektóre tramwaje, które jeżdżą rzadziej. Ogólnie zawsze można wrócić w nocy do domu. Samo miasto jest też podzielone na strefy A (centrum oraz linia Ring Bahn), B i C (obrzeża miasta oraz pobliskie miejscowości). Strefy te są zaznaczone na mapie KM, którą można znaleźć na prawie każdym przystanku, często są przyklejone one do biletomatów. Mapę też możecie znaleźć tutaj. Zależnie od tego w jakiej strefie macie przystanek, musicie wybrać rodzaj biletu. Naturalnie najtańsze bilety to te na strefę AB lub bilety na krótki przejazd (6 przystanków bez przesiadek autobusem lub tramwajem; 3 przystanki z możliwością przesiadek metrem lub pociągiem). Są też bilety dzienne, tygodniowe lub miesięczne oraz dla grup.
BVG ma specjalne bilety dla turystów. Część z nich pozwala na darmowe skorzystanie z niektórych atrakcji tego miasta, na przykład wejście do muzeów na Wyspie Muzeów lub zwiedzanie głównego ZOO i aż w 200 miejscach upoważnia do 50% zniżki. Znajdziecie je tu KLIK, a lista wszystkich biletów wraz z cenami jest do pobrania tutaj.


Bardzo ważne jest, aby mieć kupiony i ewentualnie skasowany bilet. Uwaga, dokonując zakupu w tramwaju lub w autobusie nie kasuj go, bo widnieje już na nim data i godzina. Dlatego też nie kupuj w takich miejscach biletów na zaś, bo każdy z nich ma swoją ważność (podstawowy bilet jest ważny 120 minut). W tramwajach stoją biletomaty, które przyjmują tylko monety. Maszyny na dworcach są już bardziej przyjazne dla turystów. W większości można płacić kartą lub banknotami, dodatkowo jest możliwość wyboru języka menu. Gdzie jeszcze możesz kupić bilet? W oddziałach BVG, przez stronę internetową  oraz przez aplikację na telefon BVG FahrInfo Plus, co jest niezwykle przydatne dla zapominalskich, bo kara za jazdę na gapę wynosi aż 60 Euro. Aplikacja dodatkowo pokazuje, jaki bilet kupić. Dobrze jest też nie wyrzucać biletu bezpośrednio po przejeździe, bo bardzo często kontrola biletów odbywa się na przystanku, po wyjściu z pojazdu. 

Dużym utrudnieniem dla turystów, którzy nie znają języka angielskiego lub niemieckiego, mogą być nagłe utrudnienia na trasie. Na wielu stacjach są specjalne ekrany informujące o tym, kiedy przyjedzie dany pojazd oraz ewentualne komunikaty właśnie na temat tych utrudnień. Często przyczyną opóźnień jest wypadek lub akcja medyczna. W Berlinie są też liczne roboty drogowe, które często powodują, że trzeba korzystać z komunikacji zastępczej. Jeśli nie wiesz, jak dojechać do danego miejsca, to własnie aplikacja BVG lub DB Navigator może okazać się bardzo pomocna. Tutaj ciężko jest się zgubić, mapy są na każdym przystanku, a i samych przystanków też jest dużo.

Uwaga, na tym samym bilecie zwykłym, dwugodzinnym, nie można wracać tą samą trasą, ani wracać okrężną drogą, bo nawet, jeśli złapią Cię kilka stacji od miejsca,gdzie został zakupiony bilet, a trasa ta może prowadzić do stacji, to nadgorliwy kontroler może wystawić Ci mandat. Niestety, nie każdy o tym wie. Dzieci do lat 6 mają darmowe przejazdy, tak samo jeden, mały pies (każdy dodatkowy pies wymaga biletu zniżkowego). Nie trzeba też dopłacać za walizkę lub wózek dziecięcy, ale na rower, który nie jest składany, trzeba mieć dodatkowy bilet rowerowy, którego koszt zaczyna się od 1,90 Euro. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować więcej pojedynczych, normalnych, biletów, to zaoszczędzisz trochę wybierając opcję 4-jednoprzejazdowe karty 4-Fahrten-Karte. 
W większości stacji metra podziemnych jest darmowe Wi-Fi. Wystarczy zaakceptować warunki korzystania z sieci BVG Wi-Fi i można szaleć.
Jeżeli jedziesz tramwajem lub autobusem, koniecznie naciśnij przycisk STOP przed dojazdem na Twój przystanek. Jeśli tego nie zrobisz i nikt inny również oraz nikogo nie będzie na przystanku, to kierowca nie zatrzyma pojazdu. Bądź czujny. ;)

Moją kolejną wskazówką dla Ciebie jest to, że warto pilnować swoich rzeczy, nie tylko ze względu na kieszonkowców, ale też zgubione rzeczy ciężko znaleźć. Warto wtedy próbować znaleźć daną rzecz za pomocą mediów społecznościowych lub udać się do Biura rzeczy znalezionych BVG. Szczerze pisząc, ja nigdy z tego miejsca nie korzystałam, ani nie znam nikogo, kto by korzystał, ale zawsze warto spróbować. Do pięciu dni roboczych może trwać dostarczenie zguby do biura. Rzeczy przechowywane są do sześciu tygodni.

Adres biura: Potsdamer Straße 180/182, 10783 Berlin-Schöneberg. Otwarte jest w poniedziałki, wtorki i czwartki od 9 do 18 oraz w piątki od 9 do 14. Za szczęśliwie znalezioną rzecz trzeba zapłacić od 1 Euro do maksymalnie 7 Euro. 
Na bilecie dziennym Tageskarte możecie zabrać do 3 dzieci poniżej 14 r.ż.

Ja uciekam właśnie na autobus. Udanej niedzieli. 


Jeśli uważasz ten post za pomocny lub ciekawy, podziel się z nim proszę ze swoimi znajomymi. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz również jakiś znak po sobie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć

authorMam na imię Klaudia i od kilku lat mieszkam w Berlinie. Lubię pisać o mojej poplątanej codzienności i równie poplątanej rodzinie.
Więcej →Popularne posty