sobota, 18 sierpnia 2018

Ciekawostki Bangladeszu II

Czas na drugi post z ciekawostkami na temat Bangladeszu. Dzisiaj trochę bardziej i mniej znanych faktów. 
Największym szczytem w kraju, nieoficjalnie, jest Saka Haphong (ok. 1052 m n.p.m.). Niektóre źródła podają, że najwyższym szczytem jest Keokradong (wg GPS 986 m n.p.m.; wg CIA 1230 m n.p.m.). Rozbieżność ta wynika z położenia szczytu Saka Haphong na granicy z Mjanmą. 

Flaga kraju, oficjalnie przyjęta w 1972 r., przedstawia czerwony dysk na zielonym tle. Zieleń jest symbolem wsi i pól w kraju, a kolor czerwony reprezentuje krew ludzi, którzy zginęli w walkach niepodległościowych.
Ptakiem narodowym jest Copsychus, a lilia wodna kwiatem. 
Copsychus
Jackfruit jest owocem narodowym. Z drzewa chlebowca uzyskuje się żółty barwnik stosowany w Tajlandii przez mnichów buddyjskich. Jednak drzewem Bangladeszu jest mango, które ma szerokie zastosowanie w kuchni i jest bardzo zdrowe. Działa ono przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. 
Jackfruit

Piękny las (Sundarbans) , to największy, stworzony przez człowieka, las na świecie, który, przez kilka inwestycji w jego pobliżu, może za kilka lat się całkowicie zmienić. Las wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje on powierzchnię ok. 10 tysięcy km2. Na jego terenie znajduje się rezerwat przyrody, który zajmuje się ochroną tygrysów bengalskich. W porze deszczowej las zwiedza się na łódce. Niestety, lepszą inwestycją są fabryki niż natura oraz turystyka. Obowiązkowe miejsce na liście do odwiedzenia. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się tam pojechać.
TUTAJ znajdziesz film nakręcony ze zwiedzania tego miejsca w języku angielskimMuślin to cienka, najczęściej jedwabna lub bawełniana tkanina. Jej nazwa pochodzi od miasta Mosul, ale w rzeczywistości została wynaleziona w Dhace. Przez długi czas w średniowiecznej Azji muślin nazywany był daka od nazwy miasta Dhakeshwari (dzisiejsza Dhaka). W 2013 roku tradycyjna sztuka tkania muślinu w Bangladeszu Jamdani  została wpisana na listę Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jamdani jest najbardziej pracochłonną formą tkania ręcznego, która praktykowana jest od stuleci (prawdopodobnie od XIII wieku). Proces ten możecie obejrzeć na tym filmie. Im bardziej misterny wzór, tym więcej musimy zapłacić za sari (średni koszt to 130 Euro).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć

authorMam na imię Klaudia i od kilku lat mieszkam w Berlinie. Lubię pisać o mojej poplątanej codzienności i równie poplątanej rodzinie.
Więcej →Popularne posty