sobota, 10 listopada 2018

Bus 100, tanie zwiedzanie Berlina.Tak długo odkładałam napisanie tego postu, że aż wstyd i czas się tym zająć. Ostatnio pogoda w weekendy nie dopisuje. Jest szaro, buro i ponuro. Do tego zdarza się też, że pada. Postanowiłam, że zabieram termos z kawą, wafle ryżowe i wyruszam w teren. Dzisiaj będzie o tanim zwiedzaniu Berlina. To miasto daje możliwość zobaczenia najważniejszych miejsc Must See na mapie turysty za mniej niż 3 Euro. Jednak możliwy jest też jeszcze tańszy przejazd! Pisałam o tym w tym poście, dowiecie się również, jak poruszać się po mieście komunikacją miejską. Fakt, nie będzie przewodnika, który wszystko Wam opowie, wskaże miejsca, ale przed trasą dobrze jest się przygotować i wtedy z pewnością nie przegapicie niczego na liście. Każda nazwa miejsca będzie aktywnym linkiem, który odeśle Was do Wikipedii, żebyście mogli się podszkolić przed zwiedzaniem.
Trasa autobusu plus czas przejazdu.
Jak zwiedzić tanio Berlin? Autobusem, a dokładnie pisząc autobusem linii 100 lub 200. Ja Wam przybliżę trasę Bus 100. Zaczynamy!

Ja moją trasę zaczęłam od Alexanderplatz. Autobus jeździ bardzo często, więc można spokojnie pospacerować w Centrum. Dość często autobusy tej linii są piętrowe. Można przejść się do pierwszego przystanku lub wsiąść do autobusu na Spandauer Str./Marienkirche. Po drodze zobaczycie: 
Wieżę telewizyjną Fernsehturm
Kościół Mariacki Marienkirche
Czerwony Ratusz Rotes Rathaus
Fontannę Neptuna Neptunbrunnen
Przejeżdżając przez Lustgarten, idealne miejsce na piknik w ciepły dzień, zobaczycie berlińską katedrę Berliner Dom oraz Wyspę Muzeów Museumsinsel. Dalsza trasa aż do Bramy Brandenburskiej wiedzie przez Aleję pod Lipami Unter den Linden, na której długości rozmieszczone są liczne muzea, pałace, Uniwesytet Humboldtów, pomniki oraz ambasady, szczególnie ciekawa jest ambasada Rosji. Złote drzwi robią wrażenie.
Trzeba przyznać, że trasa do Bramy Brandenburskiej Brandenburger Tor mija dość szybko. I dodatkowo tylko zostaje jeden przystanek do Gmachu Parlamentu Rzeszy w Berlinie, czyli ReichstaguPóźniej trasa przebiga obok parku Tiergarten. Przejedziecie przez Dom Kultur Świata Haus der Kulturen der Welt, Pałac Bellevue aż wjedziecie na rondo Wielkiej Gwiazdy, na którym znajduje się Kolumna Zwycięstwa Siegessäule. To na niej mieści się platforma widokowa, z której rozciąga się widok na panoramę Berlina. Jednak nim będziecie podziwiać widok, musicie pokonać schody z 285 stopniami. Viel spaß!

Jeśli zechcesz wysiąść na przystanku Nord. Botschaften/Adenauer-Stiftung, to będziecie mogli zobaczyć główną siedzibę partii politycznej CDU. 
Zbliżając się powoli do stacji końcowej, przejedziecie obok jednego z największych i najbardziej popularnych ogrodu botanicznego w Niemczech, czyli Ogród Zoologiczny w Berlinie Zoologischer Garten Berlin. Będziecie mogli przez chwilę podziwiać Ku'damm. To na tej alei mieszczą się butiki największych marek modowych na świecie. Od Prady, przez Versace aż do Chanel. Należy też dodać, że przejedziecie obok kościoła Pamięci, Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Jest to kościół, który został zbombardowany w czasie II Wojny Światowej i po publicznej debacie w 1957 roku postanowiono, że nie będzie ani zburzony, ani wyremontowany, aby stał się symbolem antywojennym.


Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche
Końcowy przystanek autobusu znajduje się przy słynnym dworcu ZOOBerlin Zoologischer Garten. Dworzec powstał w 1882 roku, w latach 70. i 80. stał się głównym punktem spotkań prostytutek i narkomanów. Do dzisiaj wiadukty wokół dworca są schronieniem dla bezdomnych. 
Trasę możecie bez problemu zacząć w tym miejscu, albo wrócić do Centrum innym środkiem komunikacji miejskiej. Dobrą opcją jest też złapanie autobusu 200, którego trasa jest dłuższa i zahacza o mniej popularne, ale równie ciekawe punkty na mapie metropolii. 

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o postach tego typu. Jeśli uważacie ten wpis za pomocny, to możecie śmiało się nim podzielić ze znajomymi.
Udanego zwiedzania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć

authorMam na imię Klaudia i od kilku lat mieszkam w Berlinie. Lubię pisać o mojej poplątanej codzienności i równie poplątanej rodzinie.
Więcej →Popularne posty