Ciasta wegańskie stanowią coraz większą część wypieków, które możemy znaleźć w cukierni. Zazwyczaj wśród dostępnych tam ciast mamy także propozycje dla wegan. Również w domu z łatwością możemy przygotować wegańskie ciasto. Jak się okazuje, nie tak trudno jest zastąpić jajko, mleko czy masło wegańskim odpowiednikiem!

Ciasta w wersji wegańskiej to idealny pomysł na spotkanie w gronie znajomych. Coraz częściej zdarza się bowiem, że nie wszyscy mogą cieszyć się przepysznym wypiekiem, ponieważ ma on w składzie mleko lub jajka. Ciasto wegańskie jest więc strzałem w dziesiątkę na takie okazje!

Przygotowanie ciasta w wersji wegańskiej nie musi być trudne ani wymagające. Warto poznać kilka wskazówek na to, czym zastąpić mleko lub jajka.

Wegańskie odpowiedniki jajek i mleka

Wegańskim zamiennikiem jajek, który pozwoli uzyskać ciasto o odpowiedniej wilgotności i teksturze, może być z powodzeniem… banan! Banan, zwłaszcza dojrzały, podobnie jak jajko wiąże ciasto, nadaje mu wilgoci i dodatkowo słodyczy! Podobnie działa przecier jabłkowy. Oba te zamienniki świetnie pasują do brownie czy muffinek.

Innym sposobem na zastąpienie jajek jest siemię lniane. Nie dość, że świetnie wiąże ciasto to ma lekko orzechowy posmak, który będzie idealny przy wegańskich tortach, biszkoptach czy… naleśnikach! Nasiona chia, również stosowane jako zamiennik jajek, mają stosunkowo neutralny smak. Podobnie jak siemię lniane, po pewnym czasie w wodzie zaczynają pęcznieć i powstaje z nich masa o konsystencji budyniu lub żelu.

Najbardziej znanym i popularnym zamiennikiem jajek jest bez wątpienia aquafaba, czyli płyn powstający po gotowaniu nasion strączkowych. Znajdziemy ją m.in. w puszkach z ciecierzycą czy soją. Co ciekawe, płyn aquafaby po ubiciu z cukrem zamienia się w sztywną, białą masę pozbawioną jakiegokolwiek smaku i aromatu. Zamiennikiem jajek może być także skrobia, mąka sojowa, tofu oraz mączka chleba świętojańskiego.

Czym zastąpić mleko? W tym przypadku sprawa jest jeszcze prostsza! W sklepach dostępny jest coraz większy wybór zamienników. Znajdziemy takie mleka roślinne jak mleko sojowe, mleko ryżowe, napój owsiany czy napój kokosowy. Świetnie sprawdzi się także napój zbożowy, np. orkiszowy, napój konopny czy migdałowy. Co ciekawe, napoje roślinne mogą mieć też różny smak. W przypadku napojów sojowych znajdziemy te o smaku waniliowym czy czekoladowym!

Sernik z kaszy jaglanej czyli jagielnik!

Sernik z kaszy jaglanej to idealna propozycja dla wegan, którzy uwielbiają serniki! Okazuje się, że to klasyczne, jakże popularne i przepyszne ciasto można przygotować bez składników pochodzenia odzwierzęcego!

Spód jagielnika przygotowujemy z wegańskich ciasteczek. Możemy je znaleźć w sklepie na półkach ze zdrową żywnością. Masę jaglaną zrobimy z kolei z kaszy jaglanej, orzechów nerkowca, cukru, napoju sojowego, budyniu waniliowego, oleju kokosowego i napoju sojowego! Dodajemy do niego również aromatyczną laskę wanilii.

Mazurek bez pieczenia z kremem z kaszy jaglanej i bakaliami – idealny na wegańską Wielkanoc!

Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie kaszy jaglanej i zrobienie pysznego ciasta w wersji wegańskiej jest… mazurek z kremem i bakaliami! Zbliżające się Święta Wielkanocne są idealną okazją by wypróbować ten nietuzinkowy przepis!

Ciasto posiada kokosowy spód przygotowany na bazie daktyli, oleju kokosowego, mąki kokosowej i kwaskowatego dżemu z czarnej porzeczki. Waniliowy krem jaglany przygotowujemy z kaszy jaglanej, daktyli, mleka sojowego i oleju kokosowego z dodatkiem aromatycznej laski wanilii. Na wierzch składa się intensywnie czekoladowa polewa posypana orzechami pekan, wiórkami kokosowymi, płatkami migdałów i orzechami włoskimi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here