Oświetlenie dedykowane do pomieszczeń mieszkalnych przeszło znaczącą zmianę i ewolucję w ciągu ostatnich lat. O ile wcześniej dominowały przede wszystkim klasyczne i wszystkim znane lampy sufitowe z kloszami, to obecnie coraz częściej zastępowane są przez rozwiązania alternatywne. Do niezwykle chętnie wybieranych należą systemy oświetleniowe montowane na szynach. Ich rozmaite zalety przemawiają za wyborem i montażem oświetlenia szynowego. Nie tylko są wysoce praktyczne i podatne na regulację, ale również sprawdzają się jako estetyczne zwieńczenie różnego typu stylizacji i aranżacji mieszkalnych. Poniżej przyglądamy się z bliska systemom oświetlenia szynowego oraz udzielamy praktycznych porad związanych z jego wyborem i zakupem.

Oświetlenie szynowe – praktyczne i estetyczne 

Typowy zestaw oświetlenia szynowego składa się z szyny montażowej oraz przeznaczonych do umieszczenia na niej reflektorów. Te ostatnie mają często klasyczny kształt i formę, przypominającą konwencjonalne reflektory wykorzystywane do emitowania światła. Pomimo że pod względem konstrukcyjnym rozwiązanie to jest bardzo proste i pozbawione rozbudowanych elementów dekoracyjnych, to jednak sprawia wyjątkowo atrakcyjne wrażenie. Wystarczy wspomnieć, że szyny oświetleniowe wykorzystywane są do aranżacji pomieszczeń urządzonych w stylu loft, industrialnym, nowoczesnym, minimalistycznym oraz ikeowskim. 

Przeglądając dostępne modele oświetlenia szynowego, warto zwrócić uwagę na sposób wykonania oprawki. Niektóre systemy oświetleniowe oferują pod tym względem zdecydowanie większe możliwości niż inne. Przykładowo, Elektromag – sklep z oświetleniem oferuje szyny wyposażone w reflektory z ruchomą oprawą. Oznacza to, że możesz zmieniać ustawienie poszczególnych reflektorów i decydować, w którą stronę i pod jakim kątem będę padać wiązka światła. 

Fakt ten wykorzystuje wiele osób pragnących zaaranżować swoją jadalnię oraz kuchnię. Wówczas, wykorzystane oświetlenie sufitowe powinno nie tylko rozpraszać światło, ale również nakierowywać je w wybraną stronę. W ten sposób możesz wybrać, które miejsca w danym pomieszczeniu oświetlisz bezpośrednio – na przykład blaty kuchenne, zlewozmywak lub strefę gotowania. 

Oświetlenie szynowe – jak wybierać, by trafić? 

Podstawową sprawą w wyborze oświetlenia szynowego jest ustalenie jak długa powinna być dana szyna, a tym samym – ile dokładnie reflektorów powinno się na niej znaleźć. Im większe jest dane pomieszczenie, tym większe będzie Twoje zapotrzebowanie na światło oraz tym silniejszą lampę należy wybierać. Do pomieszczeń takich jak kuchnia lub salon polecamy lampy szynowe posiadające przynajmniej 3-4 reflektory, rozlokowane w regularnych odległościach. 

Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, jaka jest metoda montażu interesującej Cię szyny. Najczęściej, montowane są bezpośrednio do powierzchni sufitu, bądź też podwiesza się je za pomocą specjalnych zawieszek. Można je także stosować w sufitach pod podwieszanych, w których wnętrzu ukryjesz wszelkie przewody i elementy montażowe.

Na koniec warto też podkreślić, że oświetlenie szynowe tworzy rozbudowaną grupę produktów o rozmaitej stylistyce i sposobie wykonania. Znajdziesz zarówno lampy szynowe o wysoce estetycznym wyglądzie, przeznaczone do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour, jak i bardziej industrialne rozwiązania, w których nie liczy się wypolerowana powierzchnia, ale przemysłowy charakter i wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here