Każdy z nas marzy o osiągnięciu jak najlepszej funkcjonalności naszego domu. Pomóc w tym może nam sprzęt elektroniczny, który jest inwestycją na lata. Idealna, wykwintna kawa jest w zasięgu naszych dłoni. Wszystko to za sprawą ekspresu, który umożliwi nam przygotowywanie napojów niczym z eleganckich kawiarni. Na rynku dostępne są trzy jego główne rodzaje: przelewowy, ciśnieniowy i kombinowany. Dziś skupimy się na jednym z nich. Jaki ekspres ciśnieniowy warto kupić? 

Czym jest ekspres ciśnieniowy?

Wielu z nas zastanawia się czym jest i jak działa ekspres ciśnieniowy. Mechanizm pracy urządzenia opiera się na zaparzaniu kawy poprzez przepuszczanie przez zmielone ziarna gorącej wody pod ciśnieniem. Technologia umożliwiająca parzenie dopracowywana była przez dziesięciolecia. Tym samym sprzęt wraz z czasem udoskonalany był o dodatkowe funkcje. Kawa z ekspresu ciśnieniowego, jaką możemy przygotować, to nie tylko espresso, ale także pyszne latte czy cappucino.

Korzyści z zakupu

Kawa jak z rąk profesjonalisty w naszym domu? Osiągnąć to możemy jedynie z pomocą zakupu odpowiedniego urządzenia. Ekspres do kawy będzie nie tylko funkcjonalnym narzędziem, które umili każdy poranek. Zachwyci także naszych gości, ułatwiając przygotowywanie kawy w dużych ilościach w szybki i prosty sposób. Benefity, jakie otrzymujemy z zakupu ekspresu ciśnieniowego, nie są jednak oparte jedynie na niezwykłym smaku napoju. Korzyści dotyczą niewątpliwie także sfery finansowej. Inwestycja ta jest bowiem w perspektywie kilkuletniej dużą oszczędnością.

Dostępne modele

Sklepy internetowe ze sprzętem elektronicznym oferują szeroki wybór modeli. Różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością i sposobem przygotowywania kawy. Pośród najpopularniejszych z nich znajdziemy:

  • ekspresy automatyczne,
  • ekspresy kolbowe,
  • kawiarki,
  • ekspresy kapsułowe,
  • saszetkowe ekspresy do kawy,
  • ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem. 
kawa z ekspresu, ekspres do kawy, ekspres ciśnieniowy, parzenie kawy, ekspres automatyczny, ziarna kawy, ekspres kolbowy, filiżanka kawy
fot. pexels.com

Ekspres automatyczny

Ekspres automatyczny będzie idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę i szeroki zakres możliwości. Jednym z najpopularniejszych modeli na rynku jest ekspres ciśnieniowy DeLonghi, którego oprogramowanie pozwala nam na przygotowanie kilkunastu typów kawy. Znajdziemy tu przepisy m.in. na doppio, espresso lungo, latte macchiato czy ristretto. Ekspres delonghi posiada innowacyjny system spieniania mleka, wytrzymały młynek i intuicyjny wyświetlacz LED.

Ekspres kolbowy

Jeśli cenimy sobie rytuał przygotowywania kawy samodzielnie, możemy postawić na ekspres kolbowy, zwany także ręcznym. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on wbudowaną kolbę, w której znajduje się sitko- do niego wsypujemy z kolei zmieloną kawę. Elementem grzewczym jest tu bojler. Wiele z urządzeń posiada także dyszę speniającą, która pozwala nam na przyrządzenie kaw na bazie mleka, takich jak latte macchiato czy cappucino. W porównaniu do ekspresu ciśnieniowego ekspres kolbowy prezentuje się jako model o wiele tańszy, ale także bardziej pracochłonny.

kawa z ekspresu, ekspres do kawy, ekspres ciśnieniowy, parzenie kawy, ekspres automatyczny
fot. pexels.com

Kawiarka

Kawiarka, znana także jako makinetka czy kupres, to najprostszy i najtańszy dostępny na rynku model ekspresu ciśnieniowego. Służy ona do przygotowywania przede wszystkim tradycyjnej włoskiej kawy. Składa się ona z dzbanka, sitka na kawę umieszczonego wewnątrz oraz pojemnika na wodę. Zaparzenie kawy w kawiarce jest pracochłonne i czasochłonne- trwa od 5 do 15 minut. Niewątpliwymi zaletami są jednak cena i brak kosztów konserwacji.

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem są obecnie jednocześnie najpopularniejszymi i najdroższymi modelami dostępnymi na rynku. Wszystko to za sprawą wbudowanego mechanizmu mielenia ziaren, który przyspiesza i ułatwia proces przygotowywania kawy. Ekspres ten to urządzenie najbardziej zaawansowane technologicznie i najtrudniejsze w konserwacji. Niewątpliwie na jego atrakcyjność wpływa smak zaparzonej kawy, wielość przepisów, funkcje okresowego automatycznego czyszczenia i oszczędność energii.

Decydując się na zakup ekspresu do kawy, stajemy przed wyborem pomiędzy wieloma modelami. Ekspres ciśnieniowy to bowiem jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie opcji. Pamiętajmy przy tym o optymalizacji naszych wydatków i zakupach opartych na rozsądku. Ekspres do kawy jako sprzęt elektroniczny, pomimo wysokiej ceny, jest doskonałym pomysłem na praktyczny prezent.

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here