Sen pełni niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. Atmosfera pomieszczenia, w którym zasypiamy, może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na nasz nastrój, koić i uspokajać, ale też drażnić. Oddziałuje tu nie tylko oświetlenie wnętrza, ale także pozostałe elementy wyposażenia, takie jak m.in. łóżko. Poszwy na poduszki i kołdrę to nie tylko dekoracje, za których sprawą w prosty sposób odmienić możemy naszą sypialnię. To także szczegóły, które istotnie wpływają na jakość naszego snu. Jak wybrać pościel idealną dla nas? Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jaką tkaninę wybrać?

Materiał, to jedno z najważniejszych kryteriów, jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze pościeli. Miękkość, trwałość i jakość tkaniny to czynniki, które wpływają na wygodę użytkowania. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę dostępnych wariantów, które dostosować możemy do własnych preferencji. Najpopularniejsze typy pościeli do sypialni podzielone według kryterium rodzaju tkaniny to:

  • pościel bawełniana,
  • pościel flanelowa,
  • pościel z mikrowłókna,
  • pościel z krepy,
  • pościel satynowa,
  • pościel z jersayu,
  • pościel lniana,
  • pościel jedwabna.

Wybór pościeli idealnej dla nas powinien być decyzją popartą na wiedzy o tkaninach i ich właściwościach. Niewątpliwie dostosowywać ją powinniśmy nie tylko do naszych preferencji i możliwości finansowych, ale także pory roku lub wystroju wnętrza. Pamiętajmy ponadto o czynnikach zdrowotnych związanych z użytkowaniem materiałów sztucznych lub tych wpływających negatywnie na alergików.

Pościel bawełniana

Najchętniej i najczęściej kupowana przez nas jest niewątpliwie pościel bawełniana. Do tego rodzaju tkanin zalicza się m.in. satyna, kora i adamaszek. Pościel z włókien naturalnych to gwarancja delikatności, sprężystości i stałego oddechu dla skóry, a także odprowadzania wilgoci. Jej istotnymi zaletami są niewątpliwie przystępna cena i łatwość prania oraz wielokrotność pochodnych, a tym samym- szeroka oferta możliwości.

pościel, pościel do domu, pościel bawełniana, poszewki na poduszki, poduszki, kołdra, poszewki na kołdrę, pościel kolorowa, różowa pościel, wzory pościeli
fot. pexels.com

Pościel satynowa

Satyna bawełniana jest jedną z najbardziej cenionych tkanin wśród wielbicieli jakości. Pościel z satyny cechuje się charakterystycznym eleganckim połyskiem oraz delikatnością i przewiewnością. Jest ona ponadto  niezwykle trwała i łatwa w pielęgnacji. Materiał ten to idealny wybór dla alergików, satyna bowiem nie gromadzi takiej ilości kurzu i roztoczy jak pozostałe tkaniny. Ma jednocześnie mniejsze właściwości grzewcze- sprawdzi się zatem przede wszystkim latem i wiosną.

Pościel flanelowa

Flanela posiada w sobie 100% naturalnej tkaniny bawełnianej. Jest to materiał niezwykle miękki i delikatny. Pościel flanelowa to idealny wybór na jesień i zimę, ponieważ charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacji ciepła i ogrzewania. Istotną zaletą jest także odporność na uszkodzenia mechaniczne i optymalna cena.

Pościel jedwabna

Jedwab to jeden z najbardziej cenionych i luksusowych materiałów. Pościel jedwabna to opcja idealna dla alergików. Tkanina nie przyciąga bowiem kurzu, ponadto działa korzystnie na skórę opóźniając procesy starzenia, łagodząc podrażnienia i kojąc układ nerwowy. Ze względu na swoje właściwości chłodzące, najlepiej sprawdzi się w okresie lata i późnej wiosny. Ceny pościeli jedwabnej są wysokie, natomiast jest to niewątpliwie inwestycja w najwyższą jakość i gwarancję satysfakcji.

Pościel lniana

Len to materiał, który charakteryzuje się właściwościami chłodzącymi i wentylacyjnymi. Pościel lniana to zatem wybór idealny na upalne letnie dni. Nie oznacza to jednak braku uniwersalności. Len bowiem także doskonale izoluje ciepło. Jest ponadto miękki, łatwo przystosowuje się do ciała, a z każdym kolejnym praniem zyskuje na delikatności. Niewątpliwymi zaletami są antystatyczność i antyalergiczność materiału oraz jego trwałość.

pościel, pościel do domu, pościel bawełniana, poszewki na poduszki, poduszki, kołdra, poszewki na kołdrę, szara pościel, miękka pościel, koc
fot. pexels.com

Bogactwo wzorów i kolorów

Wybierając pościel do domu, powinniśmy pamiętać, że jest to nie tylko ważny element funkcjonalności, ale także dekoracja, która jest w stanie odmienić charakter każdego wnętrza. Liczne sklepy oferują nam obecnie bogactwo wzorów i kolorów poszewek na poduszki i kołdry. Niezależnie, czy stawiamy na aranżację w stylu nowoczesnym lub vintage, czy projektujemy pokój dla naszego dziecka, nie zapominajmy o zasadach kompozycji i zabawy dodatkami.

Odpowiednio dobrana pościel jest w stanie drastycznie odmienić rytuał naszego snu. Niektóre z tkanin ponadto wpływają korzystnie na kondycję naszej skóry i układu nerwowego. Dokonajmy zatem właściwego, świadomego wyboru.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here