Aranżacja wnętrza nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie kiedy otacza nas tak wiele wnętrzarskich inspiracji, które kuszą oryginalnością rozwiązań. Choć współcześnie górują modernistyczne przestrzenie, domy w stylu nowoczesnym czy skandynawskim, wielu z nas tęskni za tradycją. Sięgamy zatem po meble i dekoracje z dawnych lat, które czynią mieszkanie unikalnym. To właśnie styl vintage. Czym objawia się w aranżacji przestrzeni? Jak urządzić dom w stylu vintage?
Co powinniśmy wiedzieć o stylu vintage?
Styl vintage swoje korzenie upatruje w modzie i objawia się zamiłowaniem do przeszłości. Miesza się on jednak z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalny, ponadczasowy mix. Wnętrza w stylu vintage to wnętrza z duszą, ceniące sobie przedmioty z minionych epok, kolor, pomysł, unikalność. Tworząc przestrzeń w tym nurcie, który jest poniekąd odmianą stylu nowoczesnego, pamiętać musimy o kreatywności. Łączymy tutaj bowiem elementy, które przetrwały próbę czasu, ze współczesną technologią i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Styl vintage uwielbia autentyczność. Wykorzystujemy w aranżacji autentyczne meble i akcesoria z minionych lat- nie ich repliki.
Kolory
Cechami charakterystycznymi stylu vintage są pomysł i… kolor. Choć jedyną zasadą jest tu brak zasad, pamiętać musimy o zachowaniu jednolitości barw. Zatrzymujmy zatem jednolitą tonację kolorystyczną, przy jednoczesnym wykorzystaniu kreatywności i dostępnych inspiracji. „Vintage” lubi się z brązami i odcieniami pomarańczu, żółcią i zielenią, kolorem musztardowym i czerwienią. Ściany pomalowane zaś na jasne kolory, dopełnimy rozmaitymi dodatkami w różnorakich barwach.
Nie bójmy się wzorów
Styl vintage lubi się z oryginalnością, czerpie z zabawy wzorami i fakturami. Łącząc się ze stylem nowoczesnym, nie stroni od różnorako zastosowanej geometrii. Dla odważnych przeznaczone są tu wzory zwierzęce i roślinne. Wprowadzić je możemy do aranżacji naszego wnętrza poprzez zamontowanie tapety ściennej lub liczne dodatki i akcesoria, takie jak pościel czy grafiki na ścianach.
Materiały
W mieszkaniach w stylu vintage doskonale sprawdzają się len i aksamit, zastosowane jako materiały pościeli czy zasłon. Wszechobecne tu będzie także drewno, na podłogach, w meblach i elementach dekoracji. Stawiamy tu na trwałość i ponadczasowość. W aranżacji wykorzystujemy także rzeczy, które przetrwały próbę czasu. Nie zawsze są one w idealnym stanie. Wykorzystujmy tu zatem naszą kreatywność, odnawiając dodatki i dając im drugie życie.
Wnętrze w stylu vintage
Kompletując wyposażenie wnętrza od podstaw, mamy przed sobą niełatwe zadanie. Styl vintage, łącząc w sobie nowoczesność z przeszłością, pozwala nam jednak na niezwykłą swobodę. Modernistyczne elementy znajdziemy w licznych, popularnych sklepach wnętrzarskich. Mebli i dodatków vintage szukać możemy na aukcjach internetowych, targach starci oraz straganach. Tym samym sprawimy, że nasza przestrzeń stanie się niepowtarzalna. Cały proces wyposażania mieszkania będzie zaś niezwykle satysfakcjonujący.
Kuchnia
Kuchnia w stylu vintage pełna jest krągłych form i sprzętów imitujących te starodawne. W ofertach sklepów AGD znajdziemy kuchenki i lodówki, które kolorami i kształtami przypominają te rodem z lat sześćdziesiątych. Kuchnia to duże pole do popisu jeśli chodzi o dodatki. Nie może zabraknąć tu charakterystycznych bibelotów, kompletu zastawy do domu w stylu vintage, ręcznie malowanych przedmiotów, takich jak miski i kubki. Styl vintage lubi się z wolnostojącymi elementami zabudowy, finezyjnie wykonanymi firanami i roślinami w doniczkach ustawionymi na parapetach.
Salon
Kreacja salonu w stylu vintage wymaga zastosowania kilku podstawowych elementów. Jeśli bazujemy na wnętrzu współczesnym, dodajmy do niego starą komodę, fotel po dziadku czy niepopularny sekretarzyk. Doskonale sprawdzą się biblioteczki, gramofony oraz małe elementy dekoracji z dawnych lat. Obicia sofy, puf i krzeseł wypełnić możemy starodawnymi wzorami i kolorami. Charakteru dodadzą kolorowe poduszki, wypłowiałe tkaniny, barwy butelkowej zieleni i pomarańczu.
Sypialnia
Styl vintage lubi eklektyzm. Nie bójmy się zatem łączyć różnorodnych elementów. Łóżko do sypialni zdobione może być kwiatowymi elementami na wezgłowiu, przykryte wzorzystą narzutą. Doskonale sprawdzi się toaletka z lat 60-tych, czy szafka nocna z dużą ceramiczną lampą. Nie zapominajmy o miękkich wykładzinach i dodatkach, takich jak ażurowe zasłony.
Aranżacja wnętrza w stylu vintage to idealna okazja do wykorzystania własnej kreatywności. Przestrzeń naszego domu stanie się niezwykle przytulna i ponadczasowa.