Idealnie wyposażona sypialnia to składowa wielu czynników. Liczy się tu nie tylko odpowiednio zaprojektowana aranżacja wnętrza, czy zakup wygodnego, komfortowego łóżka. To właśnie dobrze dobrany materac zapewni nam bezpieczny i zdrowy sen. Pomoże nam ponadto zregenerować siły i zadba o kondycję naszego kręgosłupa. Jaki materac wybrać? Co powinniśmy wiedzieć?

Twardość wpływa na komfort

Dobranie odpowiedniej twardości materaca zapewni nam komfort snu i odpowiednie podparcie dla naszych pleców.

Materace do spania oznaczane są według stopnia twardości: H2 dla materaca miękkiego, aż po H4 dla materaca o największej twardości. Na jaki się zdecydować?

Materac powinniśmy indywidualnie dobierać do budowy naszego ciała oraz wagi. Najtwardsze z nich polecane są przede wszystkim osobom, które nie borykają się z bólami kręgosłupa i bioder. Optymalną opcją będzie niewątpliwie materac standardowy/ średni, który zapewni ułożenie kręgosłupa w linii prostej. Materace miękkie polecane są natomiast osobom z dolegliwościami pleców, idealnie dopasowują się bowiem do ciała, otulając je i łagodząc bóle.

Czy cena idzie w parze z jakością?

Materace z wyższej półki cenowej niewątpliwie zapewnią nam wyższą jakość produktu. Łączy się to z ich produkcją i wypełnieniem. Droższe materace wykonane są z lepszych, trwalszych surowców, które zapewnią nam użytkowanie ich przez lata. Tańszy materac o wiele szybciej ulegnie deformacji i przekształceniom, w wyniku czego może doprowadzić do długotrwałych schorzeń kręgosłupa. Jest to zatem inwestycja nie tylko w nasz komfort, ale też zdrowie.

materac, wybór materaca, sypialnia, wyposażenie sypialni, materac kieszeniowy, materac lateksowy, materac hybrydowy, materac wysokoelastyczny
fot. unsplash.com

Rodzaje materaców

Wkład, czyli wypełnienie materaca, to czynnik, który wpływa na właściwości produktu. To właśnie od niego zależy twardość produktu. Na rynku znajdziemy kilka rodzai materacy:

  • materace piankowe,
  • wysokoelastyczne,
  • termoelastyczne,
  • lateksowe,
  • kieszeniowe,
  • hybrydowe.

Który z nich będzie najlepszy dla naszego kręgosłupa?

Materace kieszeniowe

Materac kieszeniowy to nowoczesna wersja nieco przestarzałego już materaca sprężynowego. Każda ze sprężyn znajduje się tu w odrębnej kieszeni- dzięki temu dopasowują się one punktowo do naszego ciała. Wybierzmy materac kieszeniowy jeśli przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnych rozwiązań, ale zależy nam na dużej elastyczności i dopasowaniu do anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Rozwiązanie to charakteryzuje się dużą trwałością i szerokim zakresem wyboru twardości.

Materace lateksowe

Materac lateksowy zapewni nam niepowtarzalną sprężystość. Zaliczany jest niewątpliwie do kategorii najbardziej miękkich produktów, które doskonale dopasują się do kształtu ciała. Odciąża on nasz kręgosłup, przyspiesza proces nocnej regeneracji, jest ponadto całkowicie antyalergiczny.

materac, wybór materaca, sypialnia, wyposażenie sypialni, materac kieszeniowy, materac lateksowy, materac hybrydowy, materac wysokoelastyczny
fot. unsplash.com

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne to najwyższe dotychczas osiągnięcie technologiczne w branży. Pianka termoelastyczna reaguje zarówno na nacisk naszego ciała, jak i jego temperaturę. Wszystkie części naszego ciała mają dzięki jej właściwościom równomierne podparcie, po położeniu się na materacu następuje charakterystyczne zapadanie się i natychmiastowy efekt otulenia. Materac termoelastyczny bez wątpienia poprawi nasze ukrwienie i odciąży kręgosłup.

Materace wysokoelastyczne

Materac wysokoelastyczny podobny jest właściwościami do materaca kieszeniowego, lecz pozbawiony charakterystycznych mu wad. Wybierzmy ten model, jeśli zależy nam na dużej elastyczności i wysokiej sprężystości. Materac wysokoelastyczny to inwestycja w trwałość i komfort dla naszego kręgosłupa.

Materace hybrydowe

Materac hybrydowy to produkt, który łączy w sobie właściwości kilku dostępnych na rynku. Funkcję podstawy materaca (która zastępuje także stelaż) pełnią sprężyny, górna część materaca wypełniona jest zaś kilkoma warstwami pianek (termoelastycznych, wysokoelastycznych czy lateksowych). Niewątpliwą zaletą produktu jest jego duża wysokość- niektóre z nich mają nawet 38cm. Wybierzmy materac hybrydowy, jeśli zależy nam na rozwiązaniu zapewniającym najwyższy komfort.

Wybierając materac idealny dla nas pamiętajmy o czynnikach takich jak: rozmiar, twardość, materiał oraz trwałość. Łącząc wszystkie składowe znajdziemy produkt, który spełni nasze wszystkie wymagania i sprawi, że jakość naszego snu będzie satysfakcjonująca.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here