Styl skandynawski narodził się w Szwecji i krajach północnej Europy, jednocześnie różniąc się od stylu nowoczesnego. Wiele lat temu podbił serca milionów właścicieli domów i mieszkań, zdobiąc każde z wnętrz magią swojej prostoty, naturalności i funkcjonalności. Jest obecnie jednocześnie jednym z najpopularniejszych nurtów wnętrzarskich. Czym charakteryzuje się styl skandynawski w aranżacji wnętrza? Co warto o nim wiedzieć?

Wnętrze w stylu skandynawskim- dla kogo?

Styl skandynawski jest uniwersalną konwencją aranżacyjną. Sprawdzi się zatem niewątpliwie we wnętrzach o rozmaitych rozmiarach, od tych najmniejszych, aż po wielkopowierzchniowe domy. Skandynawski styl to przede wszystkim rozwiązanie dla osób stawiających na prostolinijność, ekologię i ergonomię. To sposób na aranżację wnętrza dla fanów prostoty, wygody i naturalności.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Styl skandynawski, choć uniwersalny, posiada swoje określone cechy charakterystyczne. Jakie z nich są niezbędne w naszym wnętrzu, abyśmy osiągnęli zamierzony efekt?

Kolorystyka

Paleta barw stylu skandynawskiego mieści się przede wszystkim w kolorach optycznie powiększających przestrzeń, bazujących na bieli. Styl skandynawski to także szarości, różnorakie odcienie niebieskiego i beżu. Urządzając dom według założeń tej wrażliwości, powinniśmy pamiętać o tym, że bardziej intensywne kolory zastosować możemy w dodatkach i akcesoriach.

Materiały

Styl skandynawski bazuje na naturalności. Prym wiedzie tu bez wątpienia drewno, niejednokrotnie barwione na biało lub beżowo. W dodatkach sprawdzają się szkło, metale i ceramika. Wnętrze w stylu skandynawskim to przestrzeń, która oparta jest na funkcjonalności, ale także materiałach najwyższej jakości. Niezależnie, czy wybieramy pościel, czy zasłony, stawiać powinniśmy na tkaniny o wysokiej wytrzymałości i eleganckim wyglądzie.

styl skandynawski, salon, salon w stylu skandynawskim, aranżacja wnętrza, wnętrze skandynawskie, meble w stylu skandynawskim
fot. unsplash.com

Wzory

Geometria i motywy botaniczne to bez wątpienia dwa elementy charakterystyczne stylu skandynawskiego. Wszystko to za sprawą umiłowania do wspomnianej już wcześniej natury, a więc wszelakiej roślinności i ziemi. Pojawia się ona przede wszystkim na dekoracjach, takich jak tapety ścienne czy pościel. Geometria obecna jest w różnorakich dekoracjach ściennych, plakatach i obrazach, najczęściej w kolorach bieli i czerni.

Formy

W stylu skandynawskim istotna jest forma, która ma być prosta, ale jednocześnie ciekawa i oryginalna. Meble gwarantować mają nam wygodę. Niewątpliwie najpopularniejszym rozwiązaniem są sofy o opływowych, okrągłych kształtach z dopasowanymi stylem fotelami czy drewniane łóżka do sypialni. Nietypowe rozwiązania sprawią, że unikniemy wnętrzarskiego banału i nudy.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Jako bazę posłuży nam drewno w rozmaitych postaciach: desek podłogowych, blatu kuchennego czy stołu w jadalni. Nie zapominajmy o dekoracjach i akcesoriach, które odmieniają charakter wnętrza. Drewniane deski do krojenia, pojemniki, białe skrzynki na kwiaty to elementy, które dodadzą przestrzeni skandynawskiego charakteru. Równie ważne jest oświetlenie do domu. W przypadku stylu skandynawskiego postawić możemy na minimalistyczne kinkiety lub lampy wiszące.

Salon

Styl skandynawski objawia się w oszczędnym podejściu do mebli i dekoracji. W salonie powinniśmy zatem pamiętać o minimaliźnie, przy zachowaniu maksimum funkcjonalności. Doskonale sprawdzą się tu meble handmade, czyli wykonane własnoręcznie. Coraz większą popularność zyskują meble z palet w kolorach bieli, takie jak stoły czy półki na książki. Styl skandynawski lubi „gołe okna”, które sprawiają, że pomieszczenie staje się niewątpliwie jasne i bardziej otwarte. Możemy jednak zdecydować się na delikatne rolety lub wysokiej jakości zasłony. Całość aranżacji dopełnić możemy zielonymi roślinami, które staną się pięknym akcentem kolorystycznym.

styl skandynawski, salon, salon w stylu skandynawskim, aranżacja wnętrza, wnętrze skandynawskie, meble w stylu skandynawskim
fot. unsplash.com

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Urządzanie pokoju dziecięcego to bez wątpienia niełatwe zadanie. Coraz większą popularność zyskują pokoje dla dzieci w stylu skandynawskim. To przestrzenie pełne pastelowych kolorów i rozwiązań, które sprawiają, że przestrzeń staje się otwarta i przejrzysta. Rozwiązanie to, choć miłe dla oka, nie zawsze jest funkcjonalne. Biel ścian nie sprzyja bowiem utrzymaniu czystości.

Zachwyt nad wystrojem wnętrza w stylu skandynawskim jest niewątpliwie uzasadniony. Minimalizm, prostota, jasność pomieszczeń- wszystko to sprawia, że przestrzeń naszych domów staje się ponadczasowa i wykorzystuje maksimum użytkowości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here