Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie stanowi kluczowy punkt projektu każdego wnętrza. Ważne są nie tylko odpowiednio dobrane meble i wyposażenie, ale także szczegóły, które wpływają na komfort mieszkania. Rodzaj światła, jego rozmieszczenie oraz barwa są znaczące dla naszego samopoczucia oraz poziomu praktyczności pomieszczeń. Co powinniśmy wiedzieć o oświetleniu wnętrz? Czym się kierować przy jego wyborze?
Podstawy „malowania” światłem
Kluczową zasadą tworzenia projektu oświetlenia w naszych domach powinna być zasada funkcjonalności. Powinniśmy zatem uwzględnić przede wszystkim:
- rozkład i charakter pomieszczeń,
- ustawienie mebli,
- liczbę okien,
- możliwości techniczne domu (m.in. wysokość pokoju),
- czynniki ergonomiczne.
Światło do domu i jego projektowanie to w pewien sposób malowanie przestrzeni. W związku z tym operujemy tu barwą, intensywnością i mocą lamp. Dążymy jednocześnie do uzyskania efektu imitacji naturalności, a tym samym- optycznego powiększenia pomieszczeń. Planowanie rozmieszczenia światła to przede wszystkim uwzględnienie jego konfiguracji na podstawie znajomości dostępnych kategorii. Jakie rodzaje światła powinniśmy znać?
Typy oświetlenia
Rodzaj oświetlenia dostosować należy do funkcji, jaką ma pełnić. W niektórych pomieszczeniach służyć ma jedynie jako przyjemny dla oka dodatek, podczas gdy w innych stanowić główne źródło naświetlenia. Możemy wykorzystać trzy jego typy: ogólne, miejscowe lub dekoracyjne.
Oświetlenie ogólne
Głównym jego zadaniem jest imitacja i zastąpienie światła dziennego. Jest ono jednocześnie tłem dla pozostałych punktów świetlnych pomieszczenia. Oświetlenie ogólne znajduje się zazwyczaj w centralnym punkcie pokoju. Wykorzystuje się tu przede wszystkim lampy sufitowe rozpraszające lub bezpośrednie, żyrandole oraz żarówki halogenowe rozmieszczone na suficie.
Oświetlenie miejscowe
Miejscowe oświetlenie to przede wszystkim uzupełnienie tego ogólnego. Jak sama nazwa wskazuje, dopasowane jest ono do konkretnych funkcji poszczególnych miejsc w domu. W związku z tym jest to najczęściej światło punktowe umieszczone w strategicznych obszarach naszej codziennej aktywności, takich jak biurka do pracy czy blaty kuchenne.
Oświetlenie dekoracyjne
Niezależnie czy stawiamy na wnętrze w stylu nowoczesnym, czy vintage, oświetlenie dekoracyjne stanowić będzie doskonałe dopełnienie aranżacji. Służy ono przede wszystkim do wyeksponowania istotnych fragmentów dekoracji domu. Jednocześnie jego odpowiednie wykorzystanie pomóc nam może w metamorfozie naszego wnętrza.
Realizacja i zakupy oświetlenia
Kuchnia
Kuchnia, podobnie jak reszta pomieszczeń domu, powinna być zaprojektowana z myślą o jak największej praktyczności i funkcjonalności. Planując oświetlenie do kuchni, pamiętajmy o podziale pomieszczenia na strefy. Jako wstępne źródło światła sprawdzą się lampy sufitowe umieszczone w kilku punktach. Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem będą lampki LED lub reflektorki halogenowe. Równie ważne jest oświetlenie wyspy kuchennej oraz mebli. Możemy zdecydować się na światło podszafkowe, czyli lampki zamontowane pod blatem roboczym, które ułatwią codzienne przygotowywanie posiłków.
Salon
Szerokie oferty sklepów oferują obecnie lampy do salonu i jadalni w różnych stylach aranżacji. Funkcjonalny i komfortowy salon to mieszkanka trzech rodzajów oświetlenia. Oświetlenie główne, na jakie powinniśmy postawić to lampa wisząca lub żyrandol dopasowany do charakteru naszego wnętrza. Funkcję oświetlenia punktowego pełnić może lampa podłogowa ustawiona w kąciku do czytania. Jako dekoracje służyć nam mogą kryształowe kinkiety czy lampka stołowa.
Sypialnia
Sypialnia to miejsce, w którym najważniejszą rolę pełni barwa i intensywność światła. Ponieważ jest to przestrzeń, którą wykorzystujemy najczęściej do relaksu przed snem, oświetlenie do sypialni powinno koić i uspokajać. Jako oświetlenie główne posłużyć może nam lampa sufitowa o ciepłej barwie światła. Kinkiety i oświetlenie dekoracyjne dodadzą pomieszczeniu nastrojowości. Lampka nocna ustawiona na stoliku obok łóżka to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie lekturę przed snem.
Kupując oświetlenie do domu powinniśmy pamiętać o praktyczności i estetyce. Światło stanowi bowiem nie tylko czynnik wpływający na funkcjonalność domu, ale także jego atmosferę. Nie zapominajmy przy tym o tym, co na zewnątrz. Oświetlenie ogrodu i elewacji domu to miły dodatek do tego, co wewnątrz.
[…] czynnikiem aranżacji domu jest sposób rozmieszczenia oświetlenia, jego natężenie i kolor. Za sprawą tych cech nie tylko wpływamy na wystrój pomieszczeń, […]
[…] łazienka zakłada funkcjonalny układ, rodzaj i charakter armatury, odpowiednie oświetlenie i praktyczny dobór reszty sprzętu. Tak jak w przypadku kuchni, jest to przestrzeń silnie […]
[…] Oświetlenie […]
[…] na kwiaty to elementy, które dodadzą przestrzeni skandynawskiego charakteru. Równie ważne jest oświetlenie do domu. W przypadku stylu skandynawskiego postawić możemy na minimalistyczne kinkiety lub lampy […]
[…] dostosowane będą do potrzeb i włączane jedynie w razie konieczności. Postawić tu możemy na oświetlenie do domu, takie jak lampy stojące o obłym kształcie, praktyczną lampkę biurkową czy zamontowane na […]