Projektowanie i urządzanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Zmagamy się tu nie tylko z problemami dotyczącymi wielkości pomieszczenia czy wyboru odpowiednich mebli, ale ponadto stworzenia przestrzeni, w której nasze pociechy będą czuć się komfortowo. Składa się na to niewątpliwie wiele czynników. Jak urządzić pokój dziecięcy? O czym powinniśmy pamiętać?

Potrzeby dzieci

Podstawowym kryterium w aranżacji pokoju dziecięcego powinny być bez wątpienia dziecięce potrzeby. Oczywiście, innymi aspektami funkcjonalności kierować się będziemy kiedy do czynienia mamy z pokojem dla niemowlaka, a innymi kiedy projektujemy przestrzeń dla sześciolatka. Postawić jednak możemy na pomieszczenie, które dorastać będzie wraz z pociechą. Pomogą nam w tym niewątpliwie wielofunkcyjne meble lub stosunkowo uniwersalne sposoby aranżacji. Tym samym sprawimy, że wraz z upływem lat, pokój dla dziecka wzbogacany jedynie o niewielkie elementy i zmiany, będzie wciąż praktyczny i użytkowy.

Jaki styl wybrać?

Odchodzenie od stereotypów stało się w świecie projektowania wnętrz rzeczą całkowicie naturalną. Pokój dziecięcy nie musi, a wręcz nie powinien, być zatem urządzony według norm kojarzonych z płcią. Ponadto odchodzi się obecnie od aranżacji wnętrza według jednego motywu, np. z konkretnej bajki czy filmu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest za to styl skandynawski, który zawładną niewątpliwie światem dziecięcego wystroju pomieszczeń. Z jego pomocą stworzymy wnętrze dziecięce w stylu skandynawskim o pastelowych, spokojnych barwach, które urozmaicać będziemy w prosty sposób za pomocą dodatków.

Kolory ścian

Wybierając kolory ścian do pokoju dziecięcego pamiętać powinniśmy o psychologii odcieni. Niektóre z barw bez wątpienia mają właściwości kojące i poprawiające nastrój, inne drażnią i uniemożliwiają zasypianie. Unikać powinniśmy zatem intensywnej czerwieni i pomarańczu. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością biel, którą dopełnić możemy kolorowymi akcentami zarówno w dodatkach, jak i całym wyposażeniu. Pokój dla dziecka w pastelowych różowych, żółtych czy fioletowych barwach to gwarancja uniwersalności.

Pokój dziecięcy, pokój dziecka, pokój dla dziecka, aranżacja pokoju dziecięcego, meble dla dzieci, ściany w pokoju dziecięcym, wystrój wnętrza, styl skandynawski
fot. pixabay.com

A może tapeta?

Tapeta ścienna to doskonały pomysł na oryginalny dodatek na ścianę w pokoju dla dziecka. Postawić możemy na tę dopełniającą kolorystycznie resztę pomieszczenia. Tapeta na ścianę do pokoju dziecięcego może być pełna rozmaitych wzorów. Popularne są obecnie te w kropki czy gwiazdki. Nieco odważniejszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie tapeta z motywem kwiatów lub postacią z bajki. Pamiętać jednak powinniśmy, że preferencje naszych pociech zmieniają się wraz z wiekiem. Stawiajmy zatem na estetyczne, uniwersalne opcje.

Oświetlenie

Pokój dziecięcy wyposażony być powinien w kilka źródeł światła, które zwiększą jego funkcjonalność. Do codziennych czynności i zabaw przyda się rozległe światło główne w postaci lampy sufitowej. Idealnym rozwiązaniem będzie także bez wątpienia zastosowanie reflektorków, które oświetlą preferowane przez nas miejsca pomieszczenia. Niezbędna będzie także lampka nocna o ciepłej barwie światła, która będzie przydatnym dodatkiem ułatwiającym wieczorne czytanie bajki, a później zasypianie.

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego dostosowane powinny być do potrzeb naszych pociech. Pokój dla dziecka jest bowiem nie tylko miejscem jego snu, ale także codziennych zabaw.  Potrzebne są zatem niewątpliwie wygodne łóżko dziecięce, pojemne regały na zabawki oraz półki. Przydatny będzie także stolik z krzesełkami o regulowanej wysokości, przy którym nasza pociecha będzie mogła rysować i przyjmować gości. Pamiętajmy jednocześnie o umiarze i zachowaniu odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni.

Pokój dziecięcy, pokój dziecka, pokój dla dziecka, aranżacja pokoju dziecięcego, meble dla dzieci, ściany w pokoju dziecięcym
fot. pixabay.com

Bezpieczne dodatki

Aranżację pokoju dziecięcego dopełnimy dodatkami i akcesoriami, które są w stanie odmienić charakter każdego wnętrza. Nawiązywać one powinny do wybranego przez nas stylu. Stawiajmy na pościel o wysokiej jakości materiałach, trwałe i piękne zasłony oraz łatwe do czyszczenia wykładziny. Musimy przy tym pamiętać o bezpieczeństwie i potencjalnych alergiach naszych pociech.

 

Na wystrój i wyposażenie wnętrza pokoju dziecięcego składa się wiele czynników. Kierować się tu powinniśmy przede wszystkim funkcjonalnością i praktycznością, ale także zadowoleniem naszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here