Styl skandynawski zawładnął sercami osób ceniących sobie praktyczne, minimalistyczne rozwiązania. Bez wątpienia szczyt swojej popularności osiągnął właśnie teraz- w erze dbania o ekologię, naturę i ergonomiczne rozwiązania. Przeniósł się tym samym do wielu domów rodzinnych, wypełniając swoją magią liczne kuchnie, salony i łazienki. Stał się także wszechobecny w urządzaniu pokoju dziecięcego. Jakimi zasadami kierować się, kiedy wybieramy styl skandynawski jako przewodni w pokoju dla naszego dziecka? Co powinniśmy wiedzieć o stylu skandynawskim?
Projekt wnętrza
Projektując wnętrze pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim korzystajmy z wszechobecnych inspiracji. Wielu osobom styl ten kojarzy się z przesadną czystością, chłodem aranżacji, bielą i czernią- jest to jednak mylne. Pokój dla dziecka w stylu skandynawskim to łączenie pastelowych kolorów z funkcjonalnymi rozwiązaniami. Projekt wnętrza zakłada bez wątpienia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, przy zachowaniu jasności i przejrzystości niezbędnej do dziecięcych zabaw. Aranżacja wnętrza to zatem zabawa wysokościami, wielofunkcyjnymi, modułowymi meblami oraz dodatkami, które zwiększają komfort pomieszczenia.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim
Pokój dziecięcy to miejsce wielozadaniowe. Musi zatem odpowiadać w pełni na potrzeby dziecka, ale też tworzyć przyjemną dla oka przestrzeń. Na jakie rozwiązania aranżacyjne warto zatem postawić?
Ściany
Na ścianach w stylu skandynawskim dominuje zazwyczaj biel, dopełniana kolorowymi dodatkami. Mogą to być dziecięce plakaty czy grafiki ścienne, a także małe lampki. Ściany w pokoju dziecięcym mogą być zaaranżowane także w pastelowych barwach, takich jak niebieski, żółty czy pistacjowy. Doskonale sprawdzi się tapeta ścienna dobrej jakości, o odpowiednio dobranym wzorze. Styl skandynawski lubi się z geometrią. W pokoju dla dziecka postawić możemy zatem na koła i gwiazdki, ale także ponadczasową już kratę.
Meble
Na małej przestrzeni pokoju dziecięcego powinniśmy zaplanować miejsce snu, zabaw i nauki, a także przechowywania niezbędnych przedmiotów. Wnętrze w stylu skandynawskim opiera się na rozwiązaniach wykorzystujących drewno. Łączyć tu możemy biel ze standardowym drewnianym kolorem, ale także szarości z naturalnymi elementami. Doskonałym pomysłem jest podnoszenie funkcjonalności poszczególnych elementów umeblowania. Postawić możemy zatem na łóżko na wysokości, pod którym znajdować się będzie kącik nauki. W przestrzeni pełnej bieli bez wątpienia sprawdzą się otwarte półki– kolorowe elementy tam ustawione dodadzą wnętrzu charakteru. Nie zapominajmy także o wykorzystaniu popularnych już mebli z palet, takich jak podstawy łóżek czy stoliki, a także sofy uzupełnione miękkimi poduszkami.
Gdzie kupić meble dziecięce w stylu skandynawskim?
Jednym z najpopularniejszych miejsc oferujących meble w stylu skandynawskim jest niewątpliwie Ikea. Jeśli chcemy zaś postawić na oryginalność, wybierzmy meble na wymiar, indywidualnie dopasowane do wielkości i charakteru naszego wnętrza. Pozostałych elementów szukajmy na internetowych aukcjach, a nawet targach. Znajdziemy tam unikalne meble takie jak krzesła, półki czy stoliki w stylu skandynawskim.
Oświetlenie
Styl skandynawski lubi się z oświetleniem punktowym. W pokoju dziecięcym możemy zastosować zatem wiele źródeł światła, które dostosowane będą do potrzeb i włączane jedynie w razie konieczności. Postawić tu możemy na oświetlenie do domu, takie jak lampy stojące o obłym kształcie, praktyczną lampkę biurkową czy zamontowane na ścianach kinkiety. Klimatu dodadzą cotton ball lights, umieszczone w kilku punktach pokoju, które staną się przyjemnym i użytecznym dekoracyjnym akcentem.
Dodatki w stylu skandynawskim
Pokój dziecięcy nie obędzie się bez unikalnych dziecięcych dodatków. Wykorzystywać możemy tu odcienie szarości, mięty, różu, czy niebieskości, a także bawić się materiałami i fakturami. Lniana narzuta na łóżko czy pościel dziecięca wysokiej jakości w rozmaite geometryczne wzory, nadadzą oryginalności najbardziej minimalistycznej przestrzeni.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim nie musi być wnętrzem pełnym chłodu i zimnych kolorów. Musi za to łączyć w sobie ponadczasowy minimalizm i jak największą funkcjonalność.