Ekspres do kawy nie jest już obecnie symbolem luksusu. Stał się za to standardem wyposażenia domu wielu Polaków, jako sprzęt, w który warto zainwestować. Pozwala on przede wszystkim na zaparzenie kawy rodem z najlepszej, wykwintnej kawiarni. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Jaki ekspres do kawy wybrać?

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?

Kupno sprzętu do kawy to jednocześnie podróż w głąb aromatów i smaków. Urządzenie to otwiera przed nami możliwości, jakich nie daje nam ręczne przygotowywanie napoju. Ekspres do kawy to ponadto idealny sposób na oszczędność czasu oraz czynnik do obudzenia w nas nowej pasji. Jest zatem nie tylko maszyną wzbogacającą funkcjonalność domu, ale także idealnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Ceny

Kalkulacja opłacalności zakupu sprzętu zależy od czynników takich jak jakość, trwałość, ale także nasze potrzeby. Cena ekspresu do kawy zależna jest od jego rodzaju. Przedziały wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niewątpliwie zakup urządzenia o większej funkcjonalności i renomie zagwarantuje nam inwestycję przynoszącą zysk. Porównując bowiem ceny kawy rozpuszczalnej, z eksploatacją i użytkowaniem ekspresu, w rozliczeniu kilkuletnim otrzymujemy dużą oszczędność.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Stając przed zadaniem wyboru urządzenia idealnego dla nas, musimy zadać sobie pytanie: Jaką kawę lubimy i jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy? Każdy ekspres do kawy oferuje nam inne funkcje i możliwości. Sprawdźmy, co proponują nam producenci.

Kawa, Ekspres do kawy, ekspres, ekspres delonghi, kawa w domu, ekspres ciśnieniowy, ekspres przelewowo-ciśnieniowy
fot. pexels.com

Ekspresy ciśnieniowe

Do zaparzenia cappucino lub espresso w domu, niezbędny będzie ekspres ciśnieniowy. Do wyboru mamy tu opcje standardowe, lub urządzenia o niezwykle zaawansowanych funkcjach. Na rynku dostępna jest szeroka oferta modeli, a pośród nich znajdują się:

  • ekspresy automatyczne,
  • ekspresy kolbowe,
  • kawiarki,
  • ekspresy kapsułowe,
  • saszetkowe ekspresy do kawy,
  • ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem.

Dobór sprzętu idealnego dla nas zależeć będzie niewątpliwie od naszych preferencji smakowych. Wiele z urządzeń zapewnia możliwość zaparzania jedynie kawy czarnej (lungo lub americano), inne zaś mają wbudowane systemy spieniające mleko. Na wygodę użytkowania wpływa także interfejs urządzenia, czyli sposób wyboru preferowanego napoju oraz innych czynności, takich jak m.in. czyszczenie sprzętu. Jest to opcja przede wszystkim dla osób inwestujących w wysoką jakość i wyrafinowany smak. Ceny uzależnione są od ilości dostępnych funkcji, zakup ten nie oznacza zatem wielotysięcznego wydatku.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe oferują nam napój podobny smakiem do kawy mielonej zalewanej wrzątkiem, jednakże za sprawą wbudowanego filtra pozbywamy się problemu niechcianych fusów. Zbudowane one są zazwyczaj ze zbiornika na wodę, pojemnika na kawę, dzbanka oraz płyty grzewczej. Istotnymi zaletami urządzenia jest łatwość obsługi, niska cena oraz większe stężenie kofeiny w gotowej kawie, niż w przypadku ekspresu ciśnieniowego. Do wad zaliczają się: potrzeba posiadania oddzielnego młynka, długość przygotowywania napoju oraz niewielka liczba funkcji. Ekspres przelewowy jest zatem opcją przede wszystkim dla osób ceniących sobie prostotę i klasykę.

Kawa, Ekspres do kawy, ekspres, ekspres delonghi, kawa w domu, ekspres ciśnieniowy, ekspres przelewowy
fot. pexels.com

Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe

Ekspresy kombinowane łączą w sobie metodę przygotowywania kawy przelewowo i ciśnieniowo. Składają się one z dwóch odrębnych systemów zaparzających. Dzięki temu staną się sprzętem idealnym dla osób, dla których ważna jest opcja wyboru ilości zaparzanego napoju. Niektóre z modeli posiadają możliwość regulacji mocy, automatycznego dozowania wody i kawy, samoczyszczenia, programatora czasowego czy spieniania mleka. Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe to urządzenia o optymalnym, korzystnym dla kupującego przedziale cenowym.

Ponieważ na rynku znajduje się tak szeroka oferta modeli ekspresów do kawy, znalezienie tego idealnego dla nas nie jest najłatwiejszym zadaniem. Skorzystać możemy jednak z porad profesjonalistów i ekspertów od sprzętu. Wybór ten powinien być inwestycją na lata, dlatego też uwzględnić powinniśmy nasze potrzeby oraz możliwości finansowe.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here