Coraz większą popularność zyskuje obecnie odnawianie i renowacja starych mebli. Wszystko to za sprawą wszechobecnych wnętrzarskich inspiracji. Pomysłów dostarczają nam m.in. styl skandynawski czy styl vintage, który lubi się bielą drewna i oryginalnymi rozwiązaniami. Wprowadzić je możemy samodzielnie, decydując się na wykorzystanie naszej kreatywności i metamorfozę przedmiotów, jakie już posiadamy. Co warto wiedzieć o renowacji mebli? Od czego zacząć?

Renowacja mebli- od czego zacząć?

Metamorfozę mebli powinniśmy zacząć od oceny ich ogólnego stanu i wybrania efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. W zależności od powłoki przedmiotu, który poddamy renowacji, wybrać musimy inną technikę odnawiania.

Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu naturalnego wyglądu drewna i rysunku słoju, wykorzystajmy delikatne materiały. Malując mebel całkowicie kryjącą farbą, uzyskamy efekt drastycznej zmiany jego koloru. Łagodny efekt da nam użycie olejów i lekierobejcy, ten bardziej intensywny- farby do drewna.

Narzędzia i środki do renowacji mebli

Dobór odpowiednich preparatów to niewątpliwie klucz do sukcesu. Zapewnią one nam w efekcie profesjonalny wygląd mebla i pozwolą uniknąć niepotrzebnych wpadek. Istnieje szereg podstawowych narzędzi i etapów, jakie wykorzystujemy do renowacji mebli.

  • Szare mydło– bez wątpienia jeden z najlepszych środków do początkowego oczyszczania mebla. Zmywa tłuste plamy i szereg innych zanieczyszczeń.
  • Papier ścierny– służy do zeszlifowania starej powłoki mebla.
  • Pędzel i wałek malarski– wygodne narzędzia do malowania o odpowiednio dobranych rozmiarach zapewnią nam komfort pracy i estetyczny efekt.
Renowacja mebli, metamorfoza mebli, odnawianie mebli, stare meble, komoda, renowacja komody
fot. unsplash.com

Koszt renowacji mebli

Koszt odnowienia mebla zależny jest od jego początkowego stanu oraz budowy. Zwiększać się on będzie bez wątpienia wraz ze skomplikowanym charakterem naszego przedmiotu (rzeźbienia i liczne małe elementy nie ułatwiają naszej pracy). W niektórych z naszych prac niezbędne będą jedynie podstawowe narzędzia, jak papier ścierny i farba do drewna, w innych- profesjonalne szlifierki i lakiery.

Istotna jest także nasza finansowa kalkulacja. Przed rozpoczęciem samodzielnej metamorfozy mebla przeanalizujmy koszty renowacji mebli u profesjonalisty. Może się okazać, że zakup materiałów i narzędzi, jest większym wydatkiem niż oddanie przedmiotu w ręce specjalisty.

Metamorfoza mebli- pomysły i inspiracje

Metamorfozę mebla zacząć powinniśmy od pomysłu. Wystrój i wyposażenie wnętrza od podstaw to niełatwe zadanie. Równie trudnym jest jednak uzupełnienie go o własnoręcznie odnowiony element, który wpasuje się w aranżacje przestrzeni naszego domu. Skorzystajmy przy tym z łatwo dostępnych inspiracji. Internet roi się od pomysłów na meble DIY i renowacje krzeseł, szaf czy komód.

Styl nowoczesny

Wnętrze w stylu nowoczesnym lubi się z minimalizmem i funkcjonalnymi, oryginalnymi rozwiązaniami. Pełno tu szkła i metalu. Wiedzę tą wykorzystać możemy do metamorfozy przedmiotów w naszym domu, które są już nieco staromodne.

Doskonałym pomysłem będzie uzupełnienie stołu o szklany blat. Mniej kosztowne rozwiązanie to pomalowanie go metalową farbą do drewna. Podobny efekt uzyskać możemy na krzesłach do jadalni, które uzupełnić możemy o poduszki w pasującym do nich kolorze. Nie zapominajmy przy tym o byciu konsekwentnym w stylu, jaki wybraliśmy.

Renowacja mebli, metamorfoza mebli, odnawianie mebli, stare meble, komoda, renowacja komody
fot. unsplash.com

Styl vintage

Styl vintage w aranżacji wnętrz charakteryzuje się uwielbieniem dla starych mebli, naturalności i… bieli. Renowacja mebli z lat 60-tych, czyli ich delikatne odświeżenie za pomocą olejów czy lakierobejcy, to doskonały pomysł na przedłużenie ich trwałości i wytrzymałości. Kuchnia w stylu vintage wymaga od nas oryginalnych i unikalnych rozwiązań. Metamorfoza stołu kuchennego poprzez pomalowanie go na nietypowy, pastelowy kolor, to efekt, który przyciągnie każde oko. Salon w stylu vintage to pole do popisu dla metamorfozy starych komód i regałów.

Odrestaurowanie starych mebli to nie tylko pomysł na metamorfozę wnętrza. To także czynność, w której damy upust naszej kreatywności. W efekcie uzyskamy niepowtarzalny przedmiot, który przyniesie nam wiele satysfakcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here