Prace w ogrodzie to niekończąca się przygoda. Każdy ogrodnik czule pielęgnujący swoje dzieło, w każdej porze roku ma szereg zadań do wykonania. Właściwa dbałość o ogród to nie tylko podlewanie i nawożenie gleby, to także cała masa zabiegów wymagających użycia odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Istnieją zarówno te o charakterze bazowym, jak i bardziej zaawansowany sprzęt ogrodniczy. W które narzędzia ogrodnicze powinniśmy się wyposażyć? Jakie z nich są podstawą prawidłowej pielęgnacji ogrodu?

Dlaczego warto zadbać o narzędzia?

Całoroczne zabiegi ogrodnicze wymagają odpowiedniego przygotowania niezależnie czy uprawiamy ogórek amatorsko czy profesjonalnie. Podstawowy zestaw narzędzi umożliwi kompleksową pielęgnację naszych roślin. Odpowiednio dobrany sprzęt i akcesoria do ogrodu to gwarancja doskonale przebiegającej pracy, która stanie się dla nas wysiłkiem, a przyjemnością.

Czym się kierować przy wyborze?

Trafnie dobrany i kompletny zestaw narzędzi do ogrodu umożliwia odpowiedni przebieg zabiegów pielęgnacyjnych naszych roślin. Przy wyborze narzędzi kierować powinniśmy się ich jakością. Nie sprawdza się tu oszczędność i kupno produktów niskiej trwałości. Zadbajmy także o to, aby narzędzia do ogrodu były poręczne. Źle sprawdzają się ciężkie, duże przedmioty.

Aby wybrane przez nas narzędzia służyły na długo, warto pamiętać o ich odpowiednim składowaniu. Dbajmy o ich stan poprzez przechowywanie ich w miejscu nienarażonym na czynniki zewnętrzne. Pamiętajmy także o ich regularnym czyszczeniu.

Podstawowe narzędzia do ogrodu

Istnieje szereg narzędzi, bez których wykonanie jakichkolwiek prac w ogrodzie nie byłoby możliwe. Zaliczają się do nich:

  • szpadel i łopata– służą do wykopywania ziemi oraz przekopywania grządek,
  • grabie– niezbędne w pielęgnacji trawy, służą do wygrabiania liści, ale także wyrównania grządek,
  • sekatory i nożyce– służą do cięcia i ucinania niechcianych elementów roślin, przycinania gałęzi i żywopłotów,
  • motyka– służy do przekopywania małych roślin oraz usuwania ewentualnych chwastów.

Wybierajmy narzędzia dopasowane do naszych dłoni, które będą jak najprostsze do chwytania. Akcesoria stanowią niezbędnik każdego ogrodnika. Podstawowy zestaw narzędzi do ogrodu może stać się doskonałym pomysłem na prezent praktyczny, np. dla babci lub dziadka

Narzędzia do ogrodu, akcesoria ogrodowe, narzędzia ogrodowe, zestaw ogrodnika, pielęgnacja ogrodu
fot. unsplash.com

Przydatne akcesoria i sprzęty

Wózek ogrodowy

Jednym z przydatnych elementów, jaki powinien znaleźć się w naszej roślinnej przestrzeni, jest wózek ogrodowy. Postawić możemy na taki z regulowanym uchwytem na worek, który zniweluje potrzebę męczącego podnoszenia śmieci lub liści. Idealny wózek ogrodowy powinien mieć także uchwyty na narzędzia. Dzięki temu rozwiązaniu zachowamy porządek naszych ogrodowych akcesoriów. Podczas codziennych prac są one natychmiastowo gotowe do użycia.

Chwytak

Zakup chwytaka to znacznie ułatwienie dla ogrodowych prac, szczególnie w okresie jesiennym. Służy on do szybkiego zbierania drobnych elementów z podłoża, takich jak śmierci czy liście. Umożliwia w prosty sposób chwytanie odpadów bez schylania się. Najlepiej sprawdzi się bez wątpienia chwytak z regulowanym trzonem.

System narzędzi z wymiennymi głowicami

Wielu z producentów oferuje nietypowe ogrodnicze rozwiązania. Należy do nich między innymi system narzędzi z wymiennymi głowicami, który ułatwia zachowanie porządku w naszym schowku. Umożliwia to wykonywanie większej ilości prac przy zachowaniu tej samej podstawy przedmiotu. Wymieniamy tu jedynie końcówkę (na przykład tą do pielenia, chwytania czy sprzątania). Unikalne rozwiązanie jest nie tylko oszczędnością miejsca, ale także pieniędzy.

Narzędzia do ogrodu, akcesoria ogrodowe, narzędzia ogrodowe, zestaw ogrodnika, pielęgnacja ogrodu
fot. unsplash.com

Narzędzia do pielęgnacji małych roślin

Jeśli nasz ogród jest niewielki, a nam samym zależy na poręcznych, wygodnych akcesoriach, pomoże nam zestaw do narzędzi ogrodowych w specjalnym mikro wydaniu. Komplet zawiera małe akcesoria takie jak:

  • grabie,
  • wąska łopatka,
  • odchwaszczacz,
  • kultywator,
  • motyczka,
  • niewielkie widełki.

Posiadanie podstawowego zestawu narzędzi i przydanych akcesoriów to klucz do ogrodowego sukcesu. Voucher na prezent dla niej  lub dla niego w formie kuponu zakupowego do sklepu ogrodniczego to także doskonały pomysł na upominek. Obdarowana osoba uzupełnić będzie mogła tym samym braki w swoim ogrodowym wyposażeniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here