Do podstawowych badań piersi zalicza się USG, czyli sonomammografia. Kiedy należy wykonać badanie USG piesi?

Dlaczego należy prowadzić badania piersi?

Badanie piersi jest bardzo ważne w celu szybkiego wykrywania zmian chorobowych, które mogą mieć również charakter nowotworowy.

Systematyczne badanie piersi pozwala na zwiększenie szans na skuteczne leczenie w razie pojawienia się dolegliwości, dlatego należy pamiętać o tym, aby wykonywać je systematycznie.

Poza samobadaniem piersi w domu, kobieta powinna także korzystać z badań w gabinecie. Wśród popularnych badań znajduje się usg piersi, czyli inaczej sonomammografia.

Na czym polega sonomammografia (USG piersi)?

Badanie ultrasonograficzne piersi, czyli USG piersi albo sonomammografia to badanie diagnostyczne stosowane w celu obrazowania tkanek piersi.

Podczas badań USG stosowane są fale akustyczne (ultradźwięki), które są całkowicie bezpieczne, a badanie przebiega bezboleśnie i nieinwazyjnie. Lekarz wykorzystuje specjalną głowicę, którą przesuwa po piersiach. Wygląd tkanek widoczny jest na ekranie urządzenia USG.

Sonomammografia – wskazania do badań

USG piersi kiedy je wykonać? Badania USG piersi wskazane są do wykonania u kobiet z większą ilością tkanki gruczołowej niż tłuszczowej w piersiach. Dlatego są one prowadzone głównie u kobiet młodszych, do 40. roku życia. Następnie częściej wykonuje się badania mammogaficzne.

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być prowadzone profilaktycznie, a także wtedy, gdy pojawią się ku niemu odpowiednie wskazania.

Wśród wskazań do badań piersi znajdują się: dolegliwości bólowe, wycieki z brodawki sutkowej, zmiany w wyglądzie piersi, na przykład zmiany rozmiaru i kształtu piersi oraz brodawek sutkowych. Na badania także należy zgłosić się, gdy podczas samobadania wyczuwalne są guzki w piesiach lub w dołach pachowych.

Badanie USG piersi – w którym dniu cyklu je wykonać?

Badanie USG piersi kiedy pod kątem dnia cyklu można je przeprowadzić? Sonomammografia może być wykonana w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.

Zaleca się, aby badanie zostało wykonane w pierwszej połowie cyklu, ponieważ przed miesiączką piersi zwykle są bardziej obrzęknięte, tkliwe i bolesne. W tkankach piersi znajduje się wtedy większa ilość płynów, co powoduje trudności w interpretacji obrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here