Planowanie i przygotowanie do ciąży powinno obejmować szereg świadomych decyzji. Od nich będzie zależeć wiele działań i aktywności, które w tym czasie należy konsekwentnie realizować. Jak zatem przygotować się do przyjścia maluszka na świat?
Najistotniejszą kwestią jest wybór ginekologa, który przygotuje cię do ciąży, a następnie będzie dbał o jej prawidłowy rozwój. Niezmiernie ważne jest zaufanie między tobą, a lekarzem prowadzącym. Wcześniejsze poznanie specjalisty pozwala również zmniejszyć stres w trakcie kolejnych wizyt w gabinecie ginekologicznym.
Kolejnym ważnym aspektem w przygotowywaniu się do ciąży jest odpowiednia dieta. Nim kobieta zajdzie w ciążę, powinna przyjrzeć się swojej wadze. Niedowaga, jak i nadwaga mogą są w tym czasie szczególnie przeciwwskazane. Mogą być przyczyną niepowodzeń prokreacyjnych. Nie bez powodu już w okresie przedkoncepcyjnym należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie prawidłowej masy ciała. W tym celu kobieta powinna stosować racjonalnie dobraną dietę, zapewniająca właściwą liczbę kalorii, a co najważniejsze- odpowiednią ilość witamin, mikro- i makroelementów.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W trakcie przygotowywania się do ciąży pewnie niejednokrotnie usłyszysz o właściwościach kwasu foliowego i tego, jak ogromne ma zastosowanie w całym procesie. Jest to jedna z witamin z grupy B. Nasz organizm nie potrafi go wytwarzać, dlatego musi być dostarczany z pożywieniem bądź w postaci suplementów witaminowych. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów niezbędnych do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.
Kwas foliowy jest składnikiem sporej ilości produktów spożywczych, m.in. kapusty, sałaty, brokułów, szpinaku, fasoli oraz wątroby, otrębów, mąki i ryb.
Jak zadbać w tym czasie o swój komfort psychiczny?
Równie ważną jak pozostałe, jest kwestia planowania ciąży w warunkach sprzyjających jej rozwojowi. Należy wtedy szczególnie unikać stresu i zapewnić odpowiednie środowisko w miejscu pracy. Niektóre zawody wiążą się z zagrożeniem dla kobiet w okresie okołokoncepcyjnym. Związane jest to z działaniem różnych czynników teratogennych, szkodliwych w pierwszych tygodniach ciąży. Należy podjąć analizę przyjmowanych przez siebie leków. Wiele z nich wykazuje szkodliwe działania i mogą powodować wady płodu. Zwłaszcza leki stosowane w terapii chorób przewlekłych (padaczka, depresja, cukrzyca).
O co należy zadbać z wyjątkową starannością?
O zęby! Tak, właśnie w tym czasie powinnaś zadbać o uzębienie. Wizyta u dentysty – nie raz pomijana przez lekarzy ginekologów kwestia, która ma ogromne znaczenie w prowadzeniu pacjentki. o tym pacjentce. Próchnica może być przyczyną poronień lub porodów przedwczesnych. Próchnica jest chorobą zakaźną, więc nieopatrznie możecie zarazić swoje dziecko już w pierwszych miesiącach życia.
Przygotowanie do ciąży- krótkie podsumowanie
Wszystkie te powyższe zalecenia są uniwersalne dla każdej z was. Jeżeli macie inne choroby towarzyszące lub macie nieregularne cykle miesięczne to wtedy powinnaś zadbać, aby wykonać więcej badań sprawdzających twój ogólny stan zdrowia.
Żeby mieć całkowitą pewność, że jest się gotową na zajście w ciążę konieczne jest wykonanie niezbędnych badań ginekologicznych czy nawet podstawowych badań laboratoryjnych. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy bezzwłocznie rozpocząć suplementację brakujących minerałów i składników odżywczych. W przypadku problemów z tarczycą- kontrolowaną przez lekarza terapię hormonalną. Nastawienie kobiety powinno obejmować wprowadzenie całkowitych zmian w swoim trybie życia. Chociażby diety na taką, która pozwoli nam dostarczyć organizmowi więcej wartościowych substancji. Oprócz tego zrezygnować z używek, przede wszystkim z palenia tytoniu czy picia alkoholu i zredukować ilość stresu oraz zadbać o swoją aktywność fizyczną.