Perfekcyjnie dobrana zastawa stołowa to klucz do udanych przyjęć, ale także gwarancja codziennej funkcjonalności. Jest to także niezbędny element wyposażenia i wystroju każdego domu i kuchni. Wybierając serwis obiadowy stajemy przed szeroką ofertą możliwości. Jaki posłuży nam przez długie lata i zapewni najwyższą jakość? Czym powinniśmy się kierować wybierając zastawę stołową?

Praktyka i przeznaczenie

Dla wielu zastawa stołowa to niezbędny element dekoracji domu, który wpisywać się powinien w wybrany styl wnętrzarski. Nie zapominać jednak powinniśmy o jej głównej, praktycznej funkcji. Serwis obiadowy stanowi bowiem niewątpliwie podstawowy elementarz wyposażenia kuchni. Przy jego wyborze kierować się powinniśmy kilkoma kryteriami:

 • materiałem wykonania,
 • ilością naczyń,
 • elementami zastawy,
 • formą.

Jednym z najpopularniejszych kryteriów podziału zastawy stołowej jest rozdzielenie ich na kategorie dotyczące przeznaczenia: do codziennego użytku lub od święta.

Zastawa stołowa do codziennego użytku

Wybierając zastawę stołową do codziennego użytku powinniśmy kierować się względami praktycznymi. W grę wchodzi tu przede wszystkim trwałość materiału i jego odporność na stłuczenia, a także sposób mycia. Nie sprawdzą się tu oryginalne, designerskie elementy serwisu obiadowego. Liczne tłoczenia i zdobienia będą jedynie utrudnieniem w codziennym użytkowaniu naczyń. Doskonale sprawdzi się tu zaś bez wątpienia porcelanowa zastawa obiadowa o funkcjonalnej formie i kształcie.

zastawa stołowa, serwis obiadowy, zastawa kuchenna, porcelana, zestaw porcelanowy, talerze, miski,
fot. unsplash.com

Serwis obiadowy od święta

W przypadku świątecznej zastawy stołowej pokusić się możemy o wybór porcelany lub szkła. Odświętny charakter naczyń daje nam niewątpliwie dowolność wyboru formy, kształtu i tłoczeń. Postawić możemy ponadto na klasykę- doskonale sprawdzi się biała porcelana z delikatnymi, kwiatowymi zdobieniami.

Wielkość zastawy- na ile osób?

Przy wyborze zastawy obiadowej powinniśmy uwzględnić jej wielkość, czyli ilość jej elementów. Standardowe serwisy obiadowe przeznaczone są dla 4-18 osób. W ofertach sklepów znajdziemy jednak komplety także dla większych grup- zawierające po 24 talerze płaskie, talerze głębokie, deserowe i bulionówki.

Pokusić się możemy o zakup dwóch serwisów obiadowych o odrębnym przeznaczeniu. Do codziennego użytku wybierzmy zastawę obiadową odpowiadającą ilości członków naszej rodziny. Zastawa świąteczna zawierać będzie odpowiednio ilość naczyń niezbędną dla naszych potencjalnych gości.

Elementy podstawowe i dodatkowe

Co wchodzi w skład podstawowej zastawy stołowej?

 • talerze płaskie,
 • głębokie,
 • deserowe,
 • półmiski,
 • salaterki,
 • waza,
 • sojerka.

Oprócz elementów podstawowych, które znajdują się w standardowym komplecie obiadowym, pokusić się możemy o zakup dodatkowych naczyń, takich jak kubki czy bulionówki. Rozwiązanie to jest o wiele bardziej ekonomiczne i oszczędne, niż kompletowanie całej zastawy obiadowej samodzielnie.

zastawa stołowa, serwis obiadowy, zastawa kuchenna, porcelana, zestaw porcelanowy, talerze, miski,
fot. unsplash.com

Styl nowoczesny czy klasyczny?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy niezliczone kolekcje zastawy stołowej. Różnią się one bez wątpienia swoim stylem, który poniekąd wpływa na ich funkcjonalność i uniwersalność.

Klasyczna zastawa stołowa

Tradycyjny serwis obiadowy charakteryzuje się klasycznymi deseniami i kształtami i zazwyczaj wykonany jest z porcelany. Popularna jest tu biel oraz delikatne motywy kwiatowe w różnorakich kolorach. Klasyczna zastawa stołowa doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim i w kuchni w stylu vintage.

Zastawa stołowa w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny lubi się z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Zastawa stołowa w stylu nowoczesnym będzie zatem charakteryzować się geometrycznymi formami i nietypowymi kolorami. Naczynia produkowane są w intensywnych, oryginalnych barwach, takich jak limonka, czerwień, czerń czy zieleń. Serwis obiadowy w stylu nowoczesnym nie będzie rozwiązaniem uniwersalnym, ale za to zachwyci naszych gości swoją unikatowością.

Kupno pięknej i funkcjonalnej zastawy stołowej łączy się z dużym wydatkiem. Wybierając idealny serwis obiadowy dla nas powinniśmy uwzględnić zatem nasze potrzeby oraz kwestie praktyczne. Zastawa stołowa może stać się także doskonałym pomysłem na praktyczny i funkcjonalny prezent.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here